Naval History Homepage and Site Search

  British and Other Navies in World War 2 Day-by-Day
by Don Kindell

GERMAN NAVY SHIPS, JUNE 1940

Edited by Gordon Smith, Naval-History.Net

KMS Bismarck, battleship (Maritime Quest, click to enlarge)

on to Italian, Greek, Yugoslavian Navies, June 1940

 

(for more ship information, go to Naval History Homepage and type name in Site Search)

 

 

 

 
 
 

Includes ships under construction to complete by 1 April 1941

 

Battleships

BISMARCK (KptzS Ernst Lindemann from Aug 40) at Hamburg bldg to comp 24 Aug

TIRPITZ (KptzS Karl Topp from Feb 41) at Wilhelmshaven bldg to comp 25 Feb 41

 

Battlecruisers

SCHARNHORST (KptzS Curt Caesar Hoffman) damaged at Trondheim, to Wilhelmshaven later in the month for repairs lasting until Oct

GNEISENAU (KptzS Harald Netzbandt, KptzS Otto Fein from Aug) at Trondheim for operations

 

Armoured Ships/Pocket Battleships

ADMIRAL SCHEER (KptzS Theodor Krancke) at Wilhelmshaven refitting to comp 23 Oct

LÜTZOW (KptzS Leo Kreish from Mar 41, no Captain from late Apr to Mar 41) at Kiel repairing to comp Jun 41

 

Heavy cruisers

ADMIRAL HIPPER (KptzS Hellmuth Heye, KptzS Wilhelm Meisel from Sep) at Trondheim for operations

PRINZ EUGEN (KptzS Helmuth Brinkman from Aug 40) at Kiel bldg to comp 1 Aug

 

Light cruisers

EMDEN (KptzS Werner Lange, KptzS Hans Mirow from Aug) refitting

KÖLN (KptzS Ernst Kratzenberg) operational

LEIPZIG (KptzS Werner Stichling) repairing to comp 1 Dec

NÜRNBERG (KptzS Otto Kluber, KptzS Leo Kreisch from Aug 40) at Trondheim for operations

 

Destroyers

BRUNO HEINEMANN (Z.8, KKpt Hermann Alberts) 6th Fl, at Trondheim for operations

ERICH STEINBRINCK (Z.15, KKpt Rolf Johannesson) 5th Fl, at Trondheim for operations, on return to Wilhelmshaven on 23 Jun started repairs

FRIEDRICH ECKHOLDT (Z.16, KKpt Alfred Schemmel) 5th Fl, repairing

FRIEDRICH IHN (Z.14, KKpt Gunther Wachmuth) 5th Fl, repairing to comp before end of Jun

HANS LODY (Z.10, KKpt Hubert Freiherr von Wangeheim, KKpt Werner Pfeiffer from Nov) 6th Fl, at Trondheim for operations

HERMANN SCHOEMANN (Z.7, KKpt Theodor Detmers, KKpt Heinrich Wittig from 20 Oct) 6th Fl, repairing

KARL GALSTER (Z.20, KKpt Theodor Freiherr von Bechtolsheim) 6th Fl, at Trondheim for operations

PAUL JACOBI (Z.5, KKpt Hans G. Zimmer) 6th Fl, repairing

RICHARD BEITZEN (Z.4, KKpt Hans von Davidson) 5th Fl, repairing

THEODOR RIEDEL (Z.6, KKpt Gerhardt Bohmig) 6th Fl, repairing

building at Bremen

Z.23 (KKpt Friedrich Bohme) to comp 14 Sep, to join 8th Fl

Z.24 (KKpt Martin Saltzwedel) to comp 23 Oct, to join 8th Fl

Z.25 (KKpt Heinrich Gerlach) to comp 30 Nov, to join 8th Fl

Z.26 (KKpt Georg Ritter von Berger) to comp 11 Jan 41, to join 8th Fl

Z.27 (KKpt Karl Smidt) to comp 26 Feb 41, to join 8th Fl

 

Torpedo Boats

FALKE (Kptlt Jan Heinrich Hansen-Nootbar) 5th Fl, operational.

GREIF (Kptlt Freiherr Wilhelm Nikolaus von Lyncker, Kptlt Heinrich Hoffman from Oct) 5th Fl, at Trondheim for operations

ILTIS (Kptlt Heinz Schuur, Kptlt Walter Jacobsen from Nov) 6th Fl, refitting

JAGUAR (Kptlt Werner Hartenstein) 6th Fl, operational.

KONDOR (Kptlt Hans Wilcke, Kptlt Freiherr Wilhelm Nickolaus von Lyncker from Oct) 5th Fl, at Trondheim for operations

LUCHS (Kptlt Karl Kassbaum) 6th Fl, refitting

MÖWE damaged, assigned to Torpedo School, to comp repairs 1 Oct, did not rejoin 5th Fl until Apr 42

SEEADLER (Kptlt Franz Kohlauf) 6th Fl, refitting

WOLF (OzS Broder Peters) 6th Fl, refitting

T.1 (Kptlt Hansfrieder Rost, Kptlt Carl Aug Richter-Oldekop from Sep) 1st Fl, working up until Oct 40.

T.2 (Kptlt Niels Batge, Kptlt Heinrich Godecke from Sep) 1st Fl, working up until Jun

T.3 (Kptlt Heinrich Bruns) 1st Fl, working up until Jul

T.4 (Kptlt Erwin Hesse) 1st Fl, working up until Oct

T.5 (Kptlt Rudolf Koppenhagen) 2nd Fl, working up until Jun

T.6 (Kptlt Ralf-Reiman Wolfram) 2nd Fl, working up until Jul

T.7 (Kptlt Wolfgang Erhardt) 2nd Fl, working up until Jul

T.8 (Kptlt Heinrich Erdmann) 2nd Fl, working up until Jun

T.9 (Kptlt Hans Blose) 1st Fl, working up until Aug

T.10 (Kptlt Aug Hoepner) 1st Fl, working up until Sep

T.11 (Kptlt Heinrich Hoffman) 2nd Fl, working up until Jul

T.12 (Kptlt Viktor Mellin) to comp 3 Jul, to join 2nd Fl, working up comp Sep

ex-Norwegian

LÖWE (ex-GYLLER, Kptlt Siegried Strelow, Kptlt Georg Grund from Dec) 7th Fl

LEOPARD (ex-BALDER, Kptlt Walter Jacobson, Kptlt Konrad Sommerlatt from Nov) 7th Fl

PANTHER (ex-ODIN, Kptlt Helmut Neuss (SO of Flotilla, OzS Walther Jahrmarker from Dec) 7th Fl

TIGER (ex-TOR, Kptlt Herbert Juttner) 7th Fl

 

Submarines

completed

U.2 (Kptlt Helmut Rosenbaum, OzS Hans Heidtmann from Jul, Kptlt George v. Wilmowitz-Moellendorf from Aug) Training Flotilla, later in Jun transferred to 21st Fl

U.3 (Kptlt Gerd Schreiber, Kptlt Herbert Franzke from Jul) assigned as U.2

U.4 (OzS Hans Peter Hinsch, OzS Hansjurgen Zetzsche from Jul) assigned as U.2

U.5 (Kptlt Heinrich Lehmann-Willenbrock, OzS Friedrich Bothe from Aug) assigned as U.2

U.6 (Kptlt Georg Peters, OzS Johannes Liebe from Jul) assigned as U.2

U.7 (Kptlt Karl Schrott, OzS Gunther Reeder from Oct) assigned as U.2

U.8 (Kptlt Eitel Friedrich Kentrat, OzS Walter Kell from 9 Jun) 1st Fl, on patrol west of Orkneys, in Jul transferred to 24th Fl

U.9 (Kptlt Wolfgang Kaufmann) 1st Fl, returning from patrol in southern North Sea, in Jul transferred to 24th Fl

U.10 (Kptlt Rolf Mutzelburg, Kptlt Wolf Rudiger von Rabenau from Nov) assigned as U.2

U.11 (Kptlt Georg Peters) assigned as U.2

U.14 (Kptlt Gerhard Bigalk, OzS Hans Heidtmann from Aug) 1st Training Fl, in Jul transferred to 24th Fl

U.17 (Kptlt Udo Behrens, Ozs Herwig Collman from Jul) U-boat Training School

U.18 (OzS Ernst Mengersen, Kptlt Hans Heinz Linder from 20 Aug) 1st Fl, in Jul transferred to 24th Fl

U.19 (Kptlt Wilfried Prellberg, Kptlt Peter Lohmeyer from 20 Jul, Kptlt Wolfgang Kaufman from 18 Oct) 1st Training Fl, in Jul transferred to 24th Fl

U.20 (Kptlt Ottokar Paulshen) 1st Training Fl, in Jul transferred to 21st Fl

U.21 (Kptlt Wolf-Harro Stiebler, OzS Hans Heidtmann from Aug) 1st Fl, in Jul transferred to 21st Fl

U.23 (OzS Heinrich Driver, Ozs Richenbach-Klinke from Oct) assigned as U.21

U.24 (OzS Udo Heilmann, OzS Dietrich Borchert from Aug) assigned as U.20

U.25 (Kptlt Heinz Beduhn) 2nd Fl, on patrol in the Atlantic.

U.26 (Kptlt Heinz Scheringer) 2nd Fl

U.28 (Kptlt Gunter Kuhnke, OzS Friedrich Guggenberger from 3 Jan 41) 2nd Fl, on patrol in the Atlantic

U.29 (Kptlt Otto Schuhart) 2nd Fl, on patrol northwest of Cape Finisterre

U.30 (Kptlt Fritz Julius Lemp, KKpt Robert Prutzmann from Sep) 2nd Fl, on patrol in the Atlantic

U.31 (Kptlt Wilfred Prellberg) sank on 11 Mar 40 in the Jade, salvaged and rejoined 2nd Fl on 30 Jul

U.32 (OzS Hans Jenisch) 2nd Fl, on patrol in the Atlantic

U.34 (Kptlt Wilhelm Rollman, Ozs Fritz Meyer from Sep) 2nd Fl

U.37 (Kptlt Victor Oehrn, Kptlt Nicolai Clausen from 24 Oct) 2nd Fl, returning from patrol in the Atlantic

U.38 (Kptlt Heinrich Liebe) 2nd Fl, on patrol in the Atlantic

U.43 (Kptlt Wilhelm Ambrosius, Kptlt Wolfgang Luth from 18 Oct) 2nd Fl, on patrol northwest of Cape Finisterre.

U.46 (Kptlt Engelbert Endrass) 7th Fl, on patrol northwest of Cape Finisterre

U.47 (KKpt Gunther Prien) 7th Fl, on patrol in the Atlantic

U.48 (KKpt Hans Rosing, Kptlt Heinrich Bleichrodt from 29 Aug) 7th Fl, on patrol northwest of Cape Finisterre

U.51 (Kptlt Dietrich Knorr) 7th Fl, on patrol in the Atlantic

U.52 (Kptlt Otto Salman) 7th Fl

U.56 (Ozs Otto Harms, Kptlt Werner Pfeifer from 16 Oct) 1st Fl, on patrol west of the Orkneys

U.57 (OzS Claus Korth, Ozs Erich Topp from 7 Jul) 1st Fl

U.58 (Kptlt Herbert Kuppisch, OzS Heinrich Schonder from 18 Jun) 1st Fl, on patrol west of the Orkneys

U.59 (Kptlt Harald Jurst, Kptlt Joachim Matz from 18 Jul) 1st Fl

U.60 (Kptlt Georg Schewe, OzS Adalbert Schnee from 30 Jul) 1st Fl, returning from patrol in southern North Sea.

U.61 (Kptlt Jurgen Oesten, Kptlt Wolf Harro Stiebler from 28 Jul, OzS Willy Mattke from 5 Nov) 1st Fl

U.62 (Kptlt Hans Bernard Michalowski) 1st Fl, returning from patrol in southern North Sea

U.65 (KKpt Hans Gerrit von Stockhausen) 2nd Fl

building at Bremen (all to join 2nd Fl)

U.66 (KKpt Richard Zapp) to comp 2 Jan 41

U.67 (Kptlt Heinrich Bleichrodt) to comp 22 Jan 41

U.68 (KKpt Karl Friedrich Merten) to comp 11 Feb 41

building at Kiel (all but one to join 7th Fl)

U.69 (Kptlt Jost Metzler) to comp 2 Nov 40

U.70 (Kptlt Joachim Matz) to comp 23 Nov 40

U.71 (Kptlt Walter Flachsenberg) to comp 14 Dec 40

U.72 (KKpt Hans Werner Newmann) to comp 4 Jan 41, to join 21st Fl

building at Vegesack (all but two to join 7th Fl)

U.73 (Kptlt Helmut Rosenbaum) to comp 30 Sep 40

U.74 (Kptlt Eitel Friedrich Kentrat) to comp 31 Oct 40

U.75 (Kptlt Helmuth Ringelmann) to comp 19 Dec 40

U.76 (Kptlt Friedrich von Hippel) to comp 3 Dec 40

U.77 (Kptlt Heinrich Schonder) to comp 18 Jan 41

U.78 (Kptlt Adolf Dumrese) to comp 15 Feb 41, to join 22nd Fl

U.79 (Kptlt Wolfgang Kaufmann) to comp 13 Mar 41, to join 1st Fl

building at Lübeck (to join 1st Fl)

U.83 (Kptlt Hans Werner Kraus) to comp 8 Feb 41

building at Kiel (all to join 7th Fl)

U.93 (Kptlt Claus Korth) to comp 30 Jul 40

U.94 (Kptlt Herbert Kuppisch) to comp 10 Aug 40

U.95 (Kptlt Gerd Schreiber) to comp 31 Aug 41

U.96 (Kptlt Heinrich Lehmann-Willenbrock) to comp 14 Sep 40

U.97 (Kptlt Udo Heilmann) to comp 28 Sep 40

U.98 (Kptlt Robert Gysae) to comp 12 Oct 40

Completed (all 7th Fl)

U.99 (KKpt Otto Kreschmer)

U.100 (Kptlt Joachim Schepke)

U.101 (Kptlt Fritz Frauenheim, Kptlt Ernst Mergersen from 18 Nov) on patrol northwest of Cape Finisterre

U.102 (Kptlt Harro von Klot-Heydenfeldt)

building at Bremen (all to join 2nd Fl)

U.103 (KKpt Victor Schutze) to comp 5 Jul 40

U.104 (Kptlt Harald Jurst) to comp 19 Aug 40

U.105 (Kptlt Georg Schewe) to comp 10 Sep 40

U.106 (Kptlt Jurgen Oesten) to comp 24 Sep 40

U.107 (KKpt Gunter Hessler) to comp 8 Oct 40

U.108 (KKpt Klaus Scholtz) to comp 22 Oct 40

U.109 (KKpt Hans Georg Fischer) to comp 5 Dec 40

U.110 (Kptlt Fritz Julius Lemp, left U 30 in Sep 40) to comp 21 Nov 40  

U.111 (Kptlt Wilhelm Kleinschmidt) to comp 19 Dec 40

completed

U.120 (OzS Ernst Bauer, OzS Wolfgang Heyda from Nov) Submarine School Flotilla, in Jul to 21st Fl

U.121 (Kptlt Karl Ernst Schroeter) assigned as U.120

U.122 (Kptlt Hans Gunther Looff) 2nd Fl

U.123 (Kptlt Karl Heinz Moehle) 2nd Fl

building at Bremen (all to join 2nd Fl)

U.124 (Kptlt Wilhelm Schulz) to comp 11 Jun 40

U.125 (Kptlt Gunter Kuhnke) to comp 3 Mar 41

U.126 (Kptlt Ernst Bauer) to comp 22 Mar 41

building at Kiel (all but three to join 1st Fl)

U.137 (Kptlt Wohlfarth, OzS Hanns-Ferdinand Massmann from Dec 40) to comp 15 Jun 40

U.138 (Ozs Wolfgang Luth) to comp 27 Jun 40

U.139 (Kptlt Robert Bartels) to comp 24 Jul 40

U.140 (Ozs Hans Peter Hinsch) to comp 7 Aug 40

U.141 (OzS Heinz Otto Schultze) to comp 21 Aug 40

U.142 (OzS Heinz Ehlert Clausen) to comp 4 Sep 40

U.143 (OzS Ernst Mengersen) to comp 18 Sep 40

U.144 (OzS Friedrich von Hippel) to comp 2 Oct 40

U.145 (OzS Heinrich Driver) to comp 16 Oct 40

U.146 (Kptlt Eberhard Hoffman) to comp 30 Oct 40

U.147 (Kptlt Reinhard Hardegen) to comp 11 Dec 40

U.148 (OzS Hans Jurgen Radke) to comp 28 Dec 40, to join 24th Fl

U.149 (Kptlt Horst Holtring) to comp 13 Nov 40

U.150 (OzS Hinrich Kelling) to comp 27 Nov 40

U.151 (Kptlt Johannes Oestermann) to comp 15 Jan 41, to join 24th Fl

U.152 (Kptlt Peter Erich Cremer) to comp 29 Jan 41, to join 24th Fl

U.201 (Kptlt Adalbert Schnee) to comp 25 Jan 41

U.202 (Kptlt Hans Heinz Linder) to comp 22 Mar 41

U.203 (Kptlt Rolf Mutzelburg) to comp 18 Feb 41

U.204 (Kptlt Walter Kell) to comp 8 Mar 41

building at Emden (to join 1st Fl)

U.331 (Kptlt Hans Dietrich Freiherr von Tiesenhausen) to comp 31 Mar 41

building at Kiel (to join 1st Fl)

U.371 (Kptlt Heinrich Driver) to comp 15 Mar 41

building at Hamburg (to join 1st, 7th or 24th Fl)

U.551 (Kptlt Karl Schrott) to comp 7 Nov 40, to join 7th Fl

U.552 (KKpt Erich Topp) to comp 4 Dec 40, to join 7th Fl

U.553 (KKpt Karl Thurmann) to comp 23 Dec 40, to join 7th Fl

U.554 (Kptlt Dietrich Lohmann) to comp 15 Jan 41, to join 24th Fl

U.555 (Kptlt Hans Joachim Horrer) to comp 30 Jan 41, to join 24th Fl

U.556 (Kptlt Herbert Wohlfarth) to comp 6 Feb 41, to join 1st Fl

U.557 (Kptlt Ottokar Paulshen) to comp 13 Feb 41, to join 1st Fl

U.558 (Kplt Gunther Krech) to comp 20 Feb 41, to join 1st Fl

U.559 (Kptlt Hans Heidtmann) to comp 27 Feb 41, to join 1st Fl

U.560 (OzS Hans Jurgen Zetzsche) to comp 6 Mar 41, to join 24th Fl

U.561 (Kptlt Robert Bartels) to comp 13 Mar 41, to join 1st Fl

U.562 (OzS Herwig Collmann) to comp 20 Mar 41, to join 1st Fl

U.563 (OzS Klaus Bargsten) to comp 27 Mar 41, to join 1st Fl

U.651 (Kptlt Peter Lohmeyer) to comp 12 Feb 41, to join 1st Fl

U.751 (Kptlt Gerhard Bigalk) to comp 31 Jan 41, to join 7th Fl

foreign building and captured

U.A (Kptlt Hans Cohausz, KKpt Hans Eckermann from 30 Aug) 7th Fl, on patrol in the Atlantic

U.B (ex-British SEAL, FKpt Bruno Mahn from Nov) at Kiel repairing to comp 30 Nov 40, to join 1st Fl

UC.1 (ex-Norwegian B.5, Kptlt Wilhelm Kiesewetter from Nov) repairing to comp 20 Nov 40, to join U-boat Training School

UC.2 (ex-Norwegian B 6, no commanding officer assigned until Nov 41) repairing to comp 20 Oct 40, to join U-boat Training School.

UD.1 (ex-Dutch O.8, KKpt Hermann Rigele from Nov) repairing to comp 21 Nov 40, to join U-boat Training School.

UD.4 (ex-Dutch O.26, KKpt Helmut Brummer-Patzig from Oct) repairing to comp 28 Jan 41, to join U-boat Command

 

on to Italian, Greek, Yugoslavian Navies, June 1940
or back to RN Day-by-Day Homepage

revised 7/4/12


 

Volume 1 of an expanded version of "British and Other Navies in World War 2 Day-by-Day"

is available as a printed book or PDF download

 
 
  WORLD WAR II SEA WAR:
Volume 1, The Nazis Strike First

by Donald A Bertke, Don Kindell, Gordon Smith.

Detailed record of world-wide naval actions and activities from August 1939 through March 1940. Based on the original researches of Don Kindell.

Click for Book or lower cost PDF download

 
 

 

 

if any ads offend, please contact Naval-History.Net