Naval History Homepage - and Site Search

 

 
SHIPS OF THE ROYAL NAVY - LOCATION/ACTIVITY DATA, 1914-1918

SHIP DISTRIBUTION LISTS


Links to main World War 1 pages:
- Military & Naval Chronology
- Naval Operations -
Merchant Navy
- Navy and Army Despatches
- Honours and Gallantry Awards
- Royal & Dominion Navy Casualties
- Warships & Auxiliaries of the RN
- Guide to Warship Locations
- Campaigns, Battles & Actions

HMS Saltash, fleet minesweeper (Photo Ships, click to enlarge)

on to Part 7 "Conway's All the World's Fighting Ships, 1906-1921"

or return to World War 1, 1914-1918



Links to Ship and Location/Activity Data

Introduction


Apart from the original Admiralty "Pink Lists", the most comprehensive Ship Lists appear to be in "British Warships 1914-1919" by F.J. Dittmar & J.J. Colledge. They were researched from a variety of sources including the Pink Lists, they cover August 1914, January 1915, 1916, 1917, 1918, and 11 November 1918; and name major ships down to flotilla leaders. Only the numbers, not the names, of monitors, armed merchant cruisers, destroyers, submarines, etc. are listed.

Just to name these smaller vessels for the six periods listed is a major undertaking. Fortunately "World War 1 Document Archive" at http://www.gwpda.org includes August 1914 submarines, August 1916 submarines, and November 1918 destroyers, submarines, sloops and fleet minesweepers. These have been added to the first Dittmar & Colledge lists (see Contents below) and are identified as gw - GWPDA site, NS/gw - Naval Staff Monographs, and NL/gw - Navy List.

Contents


1. Fleet Distribution by Date

August 1914

January 1915

January 1916


2. Fleet Distribution Compared - Fleet and Force Changes by Year


3. Numbers in the Auxiliary Patrol - in total, by Patrol Area





1. FLEET DISTRIBUTION by DATE - 1914-1918



5 AUGUST 1914



  HOME WATERS


Grand Fleet

(includes Harwich Force)

 


Fleet flagship, Iron Duke.

1st BS, Marlborough, Collingwood, Colossus, Hercules, Neptune, St Vincent, Superb, Vanguard.

2nd BS, King George V, Ajax, Audacious, Centurion, Conqueror, Monarch, Orion, Thunderer
3rd BS, King Edward VII, Africa, Britannia, Commonwealth, Dominion, Hibernia, Hindustan, Zealandia
.

4th BS, Dreadnought, Bellerophon, Temeraire, Agincourt (on Tyne).

9th BS (Grimsby), Hannibal, Magnificent, Mars, Victorious.

1st BCS, Lion, New Zealand, Princess Royal, Queen Mary.

2nd CS, Shannon (F), Achilles, Cochrane, Natal.

3rd CS, Antrim (F), Argyll, Devonshire, Roxburgh.

6th CS, Drake, Leviathan, Good Hope, King Alfred (later) (gw - allocated to Grand Fleet but mostly detached).

Attached, light cruisers Bellona, Blanche, Blonde, Boadicea, Sappho attached to BSs, destroyer Oak attached to Fleet Flagship.

Destroyer Command, cruiser Amethyst.

1st LCS, Southampton, Birmingham, Falmouth, Liverpool, Lowestoft, Nottingham.

1st DF, light cruiser Fearless, 20 I-class.

2nd DF, light cruiser Active (gw - shortly joined by Galatea), 20 H-class.

3rd DF (Harwich), light cruiser Amphion (gw - shortly joined by Undaunted), 16 L-class (4 to join) (gw - also lists light cruisers Arethusa, Penelope to shortly join Harwich Force).

4th DF, (gw - shortly joined by light cruiser Caroline), destroyer Swift, 20 K-class.

Local Defence Flotilla, Forward, 16 old destroyers.

Minelayers, 7 cruisers (at Sheerness) (gw - Minelaying Squadron: Andromache, Apollo, Iphigenia, Intrepid, Latona, Naiad, Thetis) .

Minesweepers, 10 TGBs (2 detached), .

Miscellaneous, 1 armed yacht, 2 ABSs.

 

Other Forces in UK waters

 

5th BS (Portland), Prince of Wales, Bulwark, Implacable, Irresistible, Formidable, London, Queen, Venerable, cruiser Topaze.

6th BS (Portland), Lord Nelson (to 5th BS), Russell, Agamemnon (to 5th BS), Albemarle., Cornwallis, Duncan, Exmouth, Vengeance, cruiser Diamond (to 5th BS).

7th BS (Devonport), Prince George, Caesar, Illustrious, Majestic, cruiser Sapphire.

8th BS (Devonport), Albion (to 7th BS), Canopus (to 7th BS), Glory (to W. Atlantic), Goliath (to 7th BS), Jupiter (to 7th BS), Ocean (to 7th BS), cruiser Proserpine (to 7th BS).

Cruiser Force F (Sheerness), Hogue, Sutlej.

5th CS (to West Africa), Carnarvon, Cornwall, Cumberland, Monmouth (see also West Africa, Cape Verde Islands below).

7th CS (Southern North Sea), Bacchante (F), Aboukir, Cressy, Euryalus (gw - soon to be dispersed).

9th CS (Portland), Europa (F), Amphitrite, Argonaut, Highflyer, Vindictive, Challenger (in Bristol Channel) (gw - Mid-Atlantic based on Gibraltar, repeated below).

10th CS (Northern Patrol), Crescent (F), Edgar, Endymion, Gibraltar, Grafton, Hawke, Royal Arthur, Theseus (gw - less Gibraltar, all soon replaced by 21 AMCs).

11th CS, Juno (F), Doris, Isis, Minerva, Venus (gw - West of Ireland Coast Patrol, later joined by Sutlej).

12th CS, Charydbis (F), Diana, Eclipse, Talbot (gw - Western Channel Patrol, support by eight French cruisers and one light cruiser)


(gw - 8th CS not formed)
(gw - light cruisers Brilliant and Sirius, two of six ships attached to Channel Fleet BSs)

(gw - plus 10th DF, soon to be joined by light cruiser Aurora)

(gw - assigned to Channel Fleet - River-class destroyers Erne, Ettrick, Exe, Cherwell, Dee, Wear, Swale, Rother)

 

Patrol Flotillas

 

6th DF (Dover), light cruisers Attentive, Adventure, Foresight, Sentinel (gw - less Sentinel with 8th DF), 12 F-class, 12 old destroyers.

7th DF (Humber), light cruiser Skirmisher, 22 old destroyers (gw - A-class Opossum, Ranger, Sunfish; B-class Thrasher, Success, Arab, Quail, Panther, Orwell, Lively, Griffon, Earnest, Seal, Express, Wolf; C-class Bittern, Roebuck, Thorn, Bullfinch, Leopard, Sylvia, Dove, Vigilant, Albatros, Violet, Avon, Vixen; D-class Mallard), 12 TBs.

8th DF (Forth), light cruiser Pathfinder (gw - plus Sentinel from 6th DF), 9 old destroyers (gw - A-class Conflict, Surly; B-class Spiteful, Peterel, Kangaroo; C-class Fairy, Cheerful, Velox, Star, Bat, Flying Fish, Osprey; D-class Desperate, Stag), 12 TBs.

9th DF (Tyne), light cruiser Patrol (gw - plus Forward), 19 old destroyers (gw - River-class Teviot, Garry, Derwent, Eden, Waveney, Boyne, Doon, Kale, Foyle, Itchen, Arun, Liffey, Moy, Ouse, Ness, Nith, Stour, Test)

Downs Boarding Flotilla, 6 armed tugs, 2 TGBs.

 

Submarine Flotillas


(NL/gw -1st (Devonport), A.8, A.9, HMS Onyx)
(NL/gw - 2nd (Portsmouth), A.5, A.6, A.13, B.1, D.2, E.10, S.1, HMS Dolphin)

3rd (Devonport), 3 B-class, 3 C-class (detached to Dover) (NL/gw - ?10th (Devonport), B.3, B.4, B.5, C.14, C.15, C.16, HMS Forth)

4th (Dover), 7 C-class (NL/gw - C.17, C.18, C.31, C.32, C.33, C.34, C.35, HMS Arrogant), D.1

5th (Nore), 6 C-class (NL/gw at Sheerness - C.1, C.2, C.3, C.4, C.5, C.6, HMS Thames)

6th (Humber), 6 C-class (NL/gw - C.7, C.8, C.9, C.10, C.12, C.13, HMS Bonaventure)

7th (Forth), 12 C-class (NL/gw at Leith - C.19, C.20, C.21, C.22, C.23, C.24, C.25, C.26, C.27, C.28, C.29, C.30, HMS Vulcan)

8th (Harwich), 2 destroyers, 8 D-class, 9 E-class (NL/gw - E.1, E.2, E.3, E.4, E.5, E.6, E.7, E.8, E.9, E.11, D.1, D.4, D.7, D.8, HMS Maidstone, D.3, D.5, D.6, HMS Adamant)

9th (Ardrossan), 1 destroyer, 3 A-class (NL/gw - A.10, A.11, A.12, HMS Pactolus)

 

Local Defence Flotillas

 

Nore, 12 old destroyers (gw A-class Lightning, Porcupine, Fervent, Zephyr; C-class Recruit, Vulture, Brazen, Electra, Kestrel; D-class Coquette, Cygnet, Cynthia), 20 TBs.

Portsmouth, 6 old destroyers, 13 TBs (gw - including TB.98-117), 4 old submarines (see 2nd S/M Flotilla above?).

Devonport, 4 TBs.

Pembroke, 4 TBs.

Queenstown, 4 TBs.

Home Ports, 13 Admiralty Trawlers, 13 hired trawlers.

 

Fitting-out etc. in the UK

 

Battleship, Queen Elizabeth.

Cruisers, Arethusa, Aurora, Cordelia, Donegal, Hermes, Kent, Sirius (gw - attached to Channel Fleet BS), Terrible.

4 a/c carriers, 5 AMCs (incl Victorian?) .

 


.

OVERSEAS


Mediterranean

 

2nd BCS, Inflexible, Indefatigable, Indomitable.

1st CS, Defence (F), Black Prince, Duke of Edinburgh, Warrior (gw - soon to join Grand Fleet).

Cruisers, Chatham, Dublin, Gloucester, Weymouth (gw - Weymouth in East Indies Station).

16 G-class destroyers (gw - Beagle, Bulldog, Foxhound, Pincher, Grasshopper, Mosquito, Scorpion, Scourge, Raccoon, Renard, Wolverine, Rattlesnake, Grampus, Savage, Basilisk, Harpy), 1 TGB/MS (gw - Hussar), 1 AMC


Gibraltar

(gw - TBs 83, 88, 89, 90-97)

(NL/gw - B-class submarines B.6, B.8, B.7, HMS Cormorant, tender HMS Rapid. Sent with Malta boats to Dardanelles with D/S Hindu Kush)


Malta

(gw - TBs 042, 044, 046, 063, 70)
(NL/gw - B-class submarines B.9, B.10, B.11, HMS Egmont. Sent with Gibraltar boats to Dardanelles with D/S Hindu Kush)

.

 

West Atlantic

(gw - North America; also North America and West Indies Station)

 

4th CS, Suffolk (F), Berwick, Bristol, Essex, Lancaster, battleship Glory (from 8th BS), 1 AMC (gw - later joined by light cruisers HMAS Melbourne and Sydney)
Cruiser Niobe (RCN, at Halifax)


West Africa

(gw - Cape Verde Islands; also Mid Atlantic)


5th CS, Carnarvon (F), Cornwall, Cumberland, Monmouth (repeated above in UK waters)

9th CS, Europa (F), Amphitrite, Argonaut, Highflyer, Vindictive, Challenger (repeated above in UK waters) (gw - Mid-Atlantic based on Gibraltar)

 

South Atlantic

(gw - South America; SE Coast of South America)

 

Cruiser Glasgow.

 

Cape & West Africa

(gw - Cape of Good Hope)

 

Cruisers Hyacinth, Astraea, Pegasus (detached), 1 gunboat.

 

East Indies

 

Battleship Swiftsure, cruisers Dartmouth, Fox (gw - also Weymouth, but already listed in Mediterranean above), 3 sloops, 5 RIM ships.

 

China

 

Cruisers Minotaur (F), Hampshire, Yarmouth (gw - also Newcastle; in Pacific below), battleship Triumph, 8 old destroyers (gw - Chelmer, Colne, Jed, Kennet, Ribble, Usk, Welland, Otter, Fame), 4 TBs, 3 old submarines (NL/gw at Hong Kong - C.36, 37, 38, HMS Rosario), 6 sloops, 4 AMCs (fitting out).

 

Australia

 

Battlecruiser Australia, cruisers Melbourne, Sydney, Encounter,  Pioneer, 3 destroyers (gw - Parramatta, Yarra, Warrago), 2 E-class submarines (gw - AE.1, AE.2)

 

New Zealand.

Cruisers Psyche, Philomel, Pyramus, 1 sloop.

 

Pacific

 

Cruisers Newcastle (see China), Rainbow (Canadian, Pacific coast), 2 sloops.

 

 


 


JANUARY 1915



  HOME WATERS


Grand Fleet

(includes Harwich Force and Northern Patrol)

 

Fleet flagship, Iron Duke.

1st BS, Marlborough, Collingwood, Colossus, Hercules, Neptune, St Vincent, Superb, Vanguard, .

2nd BS, Centurion, Ajax, Audacious, Conqueror, King George V, Monarch, Orion, Thunderer.

3rd BS, King Edward VII, Africa, Britannia, Commonwealth, Dominion, Hibernia, Hindustan, Zealandia.

4th BS, Benbow, Agincourt, Bellerophon, Dreadnought, Emperor of India, Erin, Temeraire.

1st BCS, Lion, Indomitable, New Zealand, Princess Royal, Queen Mary, Tiger, .

Detached battlecruisers, Inflexible, Invincible.

Attached, cruisers Bellona, Blanche, Blonde, Boadicea, Sapphire, Sappho, destroyer Oak.

1st CS, Leviathan, Black Prince, Duke of Edinburgh, Warrior.

2nd CS, Shannon, Achilles, Cochrane, Natal.

3rd CS, Antrim, Argyll, Devonshire, Roxburgh.

6th CS, Drake, Cumberland, Donegal, Hampshire.

Destroyer Command, cruisers Arethusa, Aurora (at Chatham)

(gw - addition of new 1st LCS at Rosyth by early 1915, Galatea (F), Caroline, Cordelia, Inconstant).

1st LCS, Southampton (F), Birmingham, Lowestoft, Nottingham (gw - 2nd LCS by early 1915).

2nd LCS, Falmouth (F), Gloucester, Liverpool, Yarmouth, Dartmouth (detached) (gw - 3rd LCS by early 1915)

A/C Carriers (at Harwich), Empress, Engadine, Riviera.

Minesweepers, 8 TGBs, 8 hired vessels.

1st DF, Fearless, Meteor, 20 I-class.

2nd DF, Active, Galatea, Broke, 21 H-class.

3rd DF (Harwich), Undaunted, 30 L & M-classes.

4th DF, Caroline, Faulknor, Swift, 22 K-class.

Local Defence Flotilla, 29 old destroyers.

Miscellaneous, 8 ABSs.

 

Other Forces in UK Waters


5th BS (Channel),
Lord Nelson, Agamemnon, Formidable, Implacable, Irresistible, London, Prince of Wales, Queen, Venerable, Diamond, cruiser Topaze.

6th BS (Nore), Albemarle, Cornwallis, Duncan, Exmouth, Russell, Revenge (at Dover).

10th CS (Northern Patrol), 23 AMCs.

11th CS (Irish ports), Sutlej, Isis, Juno, Venus, 4 ABSs.

12th CS (Atlantic convoys), Euryalus, Bacchante, Charybdis, Diana, Eclipse, Talbot, 4 ABSs, .

 

Patrol flotillas

 

6th DF (Dover), Attentive, Adventure, Foresight, 12 F-class, 12 old destroyers, 2 monitors.

7th DF (Humber), Skirmisher, Forward, 10 old destroyers, 8 TBs.

8th DF (Forth), Sentinel, 7 old destroyers, 14 TBs.

9th DF (Tyne), Patrol, 14 old destroyers, 4 TBs.

Downs Boarding Flotilla, 4 ABSs, 8 armed tugs.

 

Submarine Flotillas

 

1st (Devonport), 2 A-class.

2nd (Portsmouth), 2 A-class, 1 B-class.

3rd (Yarmouth), 1 C-class.

4th (Dover), 3 B-class, 9 C-class.

5th (Sheerness), 6 C-class.

6th (Tyne), 7 C-class.

7th (Forth), 6 C-class.

8th (Harwich), 2 destroyers, 4 D-class, 10 E-class, 1 S-class.

9th (Clyde), 3 A-class.

10th (Humber), 5 C-class.

 

Local Defence etc

 

Nore, 12 old destroyers, 20 TBs, 7 minelayers, 1 monitor, 1 sloop, .

Portsmouth, 8 old destroyers, 17 TBs, 6 destroyer, G-class (to 10th DF), 1 sloop.

Portland, 6 TBs, .

Devonport, 4 old destroyers, 8 TBs.

Pembroke, 4 TBs.

Queenstown, 4 TBs.

 

Guardships, refits etc

 

Battleships, Queen Elizabeth, Hannibal, Illustrious, Jupiter, Magnificent, Majestic, Victorious.

Cruisers, Brilliant, Cordelia, Diadem, Hermione, Sirius, Wallaroo.

 


OVERSEAS


Mediterranean

 

Battlecruiser Indefatigable, cruisers Dublin, Pelorus, Philomel, 9 destroyers, 11 TBs, 5 submarines.

 

North America & West Indies

 

Battleship Glory, cruisers Berwick, Dartmouth, Essex, Lancaster, Melbourne, Niobe, Suffolk, Sydney, 2 AMCs, .

 

Cape Verde

 

Battleship Vengeance, cruiser Highflyer, 2 AMCs.

 

Off West Africa

 

9th CS, Argonaut, Amphitrite, Vindictive, Europa (at Portsmouth), Prince George (at Lisbon), 3 AMCs.

 

SE coast of South America

 

Battleship Canopus, cruisers Bristol, Carnarvon, Cornwall, Glasgow, Kent, 5 AMCs.

 

Cape & West Africa

 

Battleships Albion, Goliath, cruisers Astraea, Defence, Hyacinth, Minotaur, 2 TBs, 2 AMCs, Challenger, 1 gunboat, .

 

East Indies & Egypt

 

Battleships Swiftsure, Ocean, cruisers Doris, Minerva, Proserpine, Pyramus, 7 old destroyers, 6 TBs, 3 sloops, 3 AMCs, 6 RIM ships, .

 

China

 

Battleship Triumph, 3 old destroyers, 4 TBs, 3 submarines, 1 AMC.

 

Australia

 

Cruisers Encounter, Pioneer, 3 destroyers, 1 submarine, 2 sloops.

 

Pacific

 

Battlecruiser Australia, cruisers Newcastle, Psyche, Rainbow, 1 sloop.

 

 


 


JANUARY 1916



HOME WATERS

 

Grand Fleet

(includes Harwich Force and Northern Patrol)

 

Fleet Flagship, Iron Duke.

BC Force Flagship, Lion.

1st BS, Marlborough, Agincourt, Collingwood, Colossus, Hercules, Neptune, St Vincent, Vanguard.

2nd BS, King George V, Ajax, Centurion, Conqueror, Erin, Monarch, Orion, Thunderer.

3rd BS, King Edward VII, Africa, Albermarle, Britannia, Commonwealth, Dominion, Hindustan.

4th BS, Benbow, Bellerophon, Canada, Dreadnought, Emperor of India, Superb, Temeraire.

5th BS, Barham, Queen Elizabeth, Warspite.

1st BCS, Princess Royal, Queen Mary, Tiger.

2nd BCS, Australia, Indefatigable, New Zealand.

3rd BCS, Invincible, Indomitable, Inflexible.

Attached Ships, cruisers Bellona, Blanche, Boadicea, Diamond, Sappho, destroyer Oak.

1st CS, Defence, Black Prince, Duke of Edinburgh, Warrior.

2nd CS, Shannon, Achilles, Cochrane.

3rd CS, Antrim, Devonshire, Roxburgh.

7th CS, Minotaur, Donegal, Hampshire.

A/C Carriers, Campania, Empress, Engadine (Forth), Vindex (Harwich).

1st LCS, Galatea, Cordelia, Inconstant, Phaeton.

2nd LCS, Southampton, Birmingham, Lowestoft, Nottingham, Champion.

3rd LCS, Falmouth, Birkenhead, Gloucester, Yarmouth.

4th LCS, Calliope, Caroline, Comus.

5th LCS (Harwich), Arethusa, Cleopatra, Conquest, Penelope.

1st DF, Fearless, Botha, 20 I-class.

2nd DF (Cromarty), Broke, 2 M-class.

4th DF, Carysfort, Faulknor, 19 K-class.

9th DF (Harwich), Undaunted, Lightfoot, 18 L-class.

10th DF (Harwich), Aurora, Nimrod, 16 M-class.

11th DF (Cromarty), Castor, Kempenfelt, 15 M-class.

12th DF, Royalist, Marksman, 5 M-class.

Local Defence Flotilla, 15 old destroyers.

Miscellaneous, 9 ABSs.

Minesweepers, 6 TGBs, 9 sloops (incl Acacia).

10th CS (Northern Patrol), 23 AMCs.

 

Patrol Flotillas

 

6th DF (Dover), Attentive, Swift, 11 F-class, 13 old destroyers.

7th DF (Humber), Patrol, 20 old destroyers.

8th DF (Rosyth), 7 old destroyers, 10 TBs.

North Channel (Larne), 2 old destroyers, .

Liverpool, 2 old destroyers, .

Downs Boarding Flotilla, 5 ABSs, 10 armed tugs.

 

Submarine Flotillas

 

1st (Devonport), 2 A-class.

2nd (Portsmouth), 1 A-class, 2 B-class, 1 G-class.

4th (Dover), 2 A-class, 6 C-class, 1 F-class, 2 V-class.

5th (Sheerness), 6 C-class.

6th (Tyne), 8 C-class.

7th (Leith), 8 C-class.

8th (Harwich), 2 destroyers, 4 D-class, 9 E-class, 5 E-class (detached), 2 H-class, 4 H-class (at Yarmouth).

9th (Ardrossan), 1 destroyer, 1 A-class, 2 B-class.

10th (Humber), 3 C-class, 2 W-class.

11th (Blyth), 1 destroyer, 2 D-class, 2 E-class.

 

Local Defence etc

 

Minesweepers (North Sea), 4 TGBs, 4 sloops.

Nore, 10 old destroyers, 17 TBs, 4 minelayers.

Dover, 12 monitors, 1 A/C carrier.

Part 2nd DF detached from Grand Fleet, Tipperary, 9, H-class, .

Portsmouth, 18 old destroyers, 21 TBs, .

Portland, 6 TBs.

Devonport, 6 old destroyers, 8, TBs.

Queenstown, 4 TBs, 12 sloops.

 

Ships Paid-Off, Refits etc

 

Battleships, Illustrious, Redoubtable, Victorious.

Cruisers, Active, Amphitrite, Andromache, Apollo, Argonaut, Ariadne, Berwick, Bristol, Crescent, Diadem, Drake, Dublin, Eclipse, Hermione, Intrepid, Lancaster, Naiad, Sutlej, Thetis, Wallaroo, .

 


OVERSEAS


Mediterranean

 

Battleships, Hibernia, Agamemnon, Albion, Canopus, Cornwallis, Exmouth, Glory, Lord Nelson, Prince George, Prince of Wales, Russell, Swiftsure, Zealandia.

Cruisers, Bacchante, Chatham, Doris, Edgar, Endymion, Euryalus, Foresight, Forward, Grafton, Pelorus, Sentinel, Skirmisher, Talbot, Theseus.

Trooping, Magnificent, Mars, Terrible.

Destroyers, 3, L-class, 4, H-class, 13 G-class, 9 old destroyers.

19 TBs, 11 submarines, 2 A/C carriers, 19 monitors, 2 minelayers, 13 ABSs.

 

Attached Italian Fleet


Battleships, Queen, London, Duncan, Venerable
.

Light Cruisers, Dartmouth, Liverpool, Sapphire, Topaze, Weymouth.

5 B-class submarines.

 

Egyptian Waters

 

Battleships Hannibal depot ship, Implacable, cruisers Jupiter, Fox, Minerva, Proserpine, Venus, 2 A/C carriers, 2 monitors, 6 sloops, 4 RIM Ships.

 

White Sea

 

Cruiser Iphigenia.

 

North America & West Indies

 

Cruisers Leviathan, Carnarvon, Cumberland, Isis, Melbourne, Sydney, Suffolk, battleship Caesar, 2 AMCs, .

 

West Africa

 

Cruisers Astraea, Sirius, 2, sloops.

 

Off West Africa

 

Cruiser Highflyer, 1, AMC.

9th CS, King Alfred, Essex, 2 AMCs.

 

Cape

 

Cruiser Hyacinth, battleship Vengeance, 2 AMCs, 2 TBs.

 

East Africa

 

Cruisers Challenger, Pioneer, 1 AMC, monitors Mersey, Severn.

 

Persian Gulf

 

Cruisers Juno, Philomel, Pyramus, 5 sloops, 2 RIM Ships, .

 

China

 

Cruisers Cornwall, Diana, Encounter, Psyche, 3 old destroyers, 4 TBs, 3 C-class submarines, 2 sloops, 1 AMC.

 

Australia

 

3 destroyers, 1 sloop.

 

Pacific

 

Cruisers Kent, Newcastle, Rainbow depot ship, 1 AMC.

 

 


 


JANUARY 1917



  HOME WATERS


Grand Fleet

(includes Harwich Force and Northern Patrol)

 

Fleet Flagship, Iron Duke.

BC Force Flagship, Lion.

1st BS, Marlborough, Agincourt, Benbow, Canada, Emperor of India, Revenge, Royal Oak, Royal Sovereign.

2nd BS, King George V, Ajax, Centurion, Conqueror, Erin, Monarch, Orion, Thunderer.

3rd BS, Dreadnought, Commonwealth, Dominion, Hibernia, Hindustan, Zealandia.

4th BS, Hercules, Bellerophon, Collingwood, Colossus, Neptune, St Vincent, Superb, Temeraire, Vanguard.

5th BS, Barham, Malaya, Queen Elizabeth, Valiant, Warspite.

1st BCS, Princess Royal, Tiger, Repulse, Renown (later).

2nd BCS, New Zealand, Australia, Indomitable, Inflexible, .

2nd CS, Cochrane, Achilles, Minotaur, Shannon, Duke of Edinburgh (detached).

Attached, cruisers Bellona, Blonde, Boadicea, Diamond, destroyers Abdiel, Oak.

A/C Carriers, Campania, Vindex (Harwich).

Destroyer Command, cruiser Castor.

1st LCS, Galatea, Cordelia, Inconstant, Phaeton.

2nd LCS, Southampton, Dublin, Melbourne, Sydney.

3rd LCS, Birkenhead, Chester, Chatham, Yarmouth, light battlecruiser Courageous.

4th LCS, Calliope, Caroline, Cambrian, Comus, Constance, Royalist.

5th LCS (Harwich), Centaur, Aurora, Canterbury, Carysfort, Cleopatra, Concord, Conquest, Penelope.

6th LCS, Weymouth (detached).

1st DF (Harwich), 8 I-class.

9th DF (Harwich), Undaunted, Lightfoot, 20 L-class.

10th DF (Harwich), 8 M-class, Nimrod and, 6 M-class detached to Dover.

11th DF, Seymour, Kempenfelt, 16 M-class, 2 R-class.

12th DF, Saumarez, Marksman, 18 M-class.

13th DF, Champion, Gabriel, 25 M-class.

14th DF, Botha, Ithuriel, 17 M-class, 1 R-class.

15th DF, Parker, Grenville, 5 M-class, 13 R-class.

Local Defence, 15 old destroyers.

10th CS (Clyde) 26 AMCs.

1st M/S Flotilla, 10 sloops.

2nd M/S Flotilla, 4 sloops, 6 TGBs.

3rd M/S Flotilla, 12 paddle M/S, .

Miscellaneous, 8 ABSs.

 

Offensive, Convoy Escort, Patrol and Local Defence Flotillas etc,

 

Forth, 8th DF, 6 old destroyers, 10 TBs, 2 A/C carriers.

Tyne, 10th Sloop Flotilla, 6 sloops.

Humber, battleship Albion, 7th DF, Patrol, 20 old destroyers, 1 P Boat.

Lowestoft, 1 monitor, 2 TGBs, 4 P Boats, 6 paddle M/S.

Harwich, 2 TGBs, 2 P Boats.

Nore, 3 minelayers.

Local Defence Flotilla (Nore), 9 old destroyers, 14 TBs, 10 P Boats.

Dover, 6th DF, Attentive, Broke, Swift, Faulknor, 11 F-class, 7 I & K-classes, 11 old destroyers
3 TBs, 12 monitors, 1 A/C carrier, 5 P Boats, 6 paddle M/S
.

Downs Boarding Flotilla, 5 ABSs, 10 armed tugs.

Newhaven, 4 TBs.

Portsmouth Local Defence Flotilla, 8 old destroyers, 22 TBs.

Escort Flotilla (Portsmouth), 10 old destroyers, 3 H, I-classes, 4 P Boats.

4th DF (Portsmouth), Active, 10 K-class.

Portland, 4 TBs,.

Devonport Local Defence Flotilla, 6 old destroyers, 8 TBs.

2nd DF (Devonport), 14 H, I-classes.

Pembroke, 4 TBs.

North Channel, 4 old destroyers.

Queenstown, Adventure, 4 TBs, 1st Sloop Flotilla of 19 sloops.

 

Submarine Flotillas

(listed submarines as of August 1916 following a reorganisation of the flotillas)

 

1st (Leith), 4 B, C-classes (NS/gw (8.16) at Firth of Forth - B.3, C.23, C.24, C.25, D/S Hebe)

2nd (Tyne), 1 destroyer, 8 C-class (NS/gw (8.16) - C.7, C.8, C.9, C.10, C.12, C.13, C.14, C.16, D/S Bonaventure)

3rd (Humber), 6 D-class (NS/gw (8.16) at Immingham - D.1, D.3, D.4, D.6, D.7, D.8, D/S Vulcan)

4th (Medway), 6 C-class (NS/gw (8.16) at Queenborough - C.1, C.2, C.3, C.4, C.5, C.6, D/S Thames)

5th (Dover), 8 C-class (NS/gw (8.16) -  C.15, C.17, C.18, C.19, C.20, C.21, C.22, C.28, C.30, C.34, D/S Arrogant)

6th (Portsmouth), 2 C-class, 1 S-class (NS/gw (8.16) -  B.1, B.5, D/S Dolphin)

8th (Yarmouth), 2 F-class, 4 V-class, 5 H-class (NS/gw (8.16) -  F.1, F.3, H.5, H.7, H.8, H.9, H.10, V.1, V.2, V.3, V.4, D/S Alecto)

9th (Harwich), 3 destroyers, 18 E-class (NS/gw (8.16) - E.23, E.29, E.30, E.31, E.35, E.37, E.38, E.42, E.43, E.45, E.53, E.54, E.55, E.56, E.32, E.33, E.46, E.47, D/S Maidstone)

10th (Tees), 2 destroyers, 3 E-class, 7 G-class (NS/gw (8.16) - E.44, G.7, G.8, G.9, G.11, G.12, E.39, G.13, D/S Lucia)

11th (Blyth), 2 destroyers, 6 G-class, 6 J-class (NS/gw (8.16) - G.1, G.2, G.3, G.4, G.5, G.6, G.10, J.1, J.2, J.3, J.4, J.5, J.6, S.1, D/S Titania)

12th (Grand Fleet), Fearless, 1 K-class, 3 K-class (later) (NS/gw (8.16) at Scapa and Rosyth - also 13th Flotilla, K.1-12 (building), D/S Fearless)


(NS/gw (8.16) - 7th (Ardrossan), A.10, B.4, D/S Pactolus)

(NS/gw (8.16) in Baltic at Revel - C.26, C.27, C.32, C.35, E.1, E.8, E.9, E.19,  D/S Dvina (Russian))


.

Ships Paid-Off, Refits etc


Battleships, Albemarle, Canopus, Jupiter, London, Magnificent, Prince George, Redoubtable, Venerable
.

Cruisers, Amphitrite, Apollo, Argonaut, Ariadne, Bacchante, Birmingham, Blanche, Cumberland, Eclipse, Essex, Sappho, Suffolk, Terrible, Wallaroo.

 


OVERSEAS


Mediterranean

 

Battleships, Africa, Agamemnon, Cornwallis, Exmouth, Implacable, Lord Nelson.

Cruisers, Andromache (H/S), Dartmouth, Doris, Edgar, Endymion, Foresight, Forward, Grafton, Lowestoft, Newcastle, Pelorus, Sentinel, Skirmisher, Theseus.

Destroyers, 16 G-class, 8 H-class, 10 old destroyers.

18 TBs,

5 B-class, 8 E-class submarines (NS/gw (8.16) -  E.2, E.11, E.12, E.14, E.21, E.25, D/S Europa at Malta. Note B-class below at Venice)

13 monitors, 2, A/C carriers, 3, minelayers
26 sloops, 10 ABSs,
.

 

Attached Italian Fleet

 

Battleships, Queen, Britannia, Duncan, Prince of Wales.

Cruisers, Bristol, Gloucester, Liverpool, Topaze.

4 destroyers

3 H-class submarines (NS/gw (8.16) - B.6, .B.7, B.9, B.11, D/S Marco Polo (Italian) at Venice; H.1, H.2, H.4, D/S Adamant at Brindisi)

1 monitor.

 

Egypt & East Indies

 

Battleships Hannibal depot ship, Vengeance, cruisers Euryalus, Fox, Juno, Minerva, Philomel, Proserpine, Pyramus, Sapphire, 4 monitors, 3 A/C carriers, 16 sloops, 6 RIM Ships.

 

White Sea

 

Cruisers Vindictive, Intrepid (at Chatham), Iphigenia (at Chatham), battleship Glory depot ship.

 

North America & West Indies

 

Cruisers Leviathan, Antrim, Berwick, Carnarvon, Devonshire, Drake, Isis, Roxburgh, 2 AMCs, battleship Caesar.

 

West Africa

 

Cruisers Astraea, Sirius.

9th CS, King Alfred, Donegal, Sutlej, 2 AMCs, battleship Swiftsure, cruiser Highflyer.

 

SE Coast of S America

 

Cruisers Amethyst, Glasgow, 3 AMCs.

 

Cape

 

Cruisers Kent, Hyacinth, 2 TBs.

 

East Africa

 

Cruisers Challenger, Talbot, 4 AMCs, monitors Mersey, Severn, 2 sloops, 1 gunboat.

 

China

 

Cruisers Cornwall, Diana, Psyche, Venus, 3 old destroyers, 4 TBs, 3 C-class submarines, 2 sloops.

 

Australia

 

Cruisers Brisbane, Encounter, Pioneer, 6 destroyers, 1 sloop.

 

Pacific

 

Cruiser Lancaster, 3 AMCs.

 

 


 


 

JANUARY 1918



HOME WATERS


Grand Fleet

 

Fleet Flagship, Queen Elizabeth.

1st BS, Resolution, Benbow, Canada, Emperor of India, Iron Duke, Marlborough, Ramillies, Revenge, Royal Oak, Royal Sovereign.

2nd BS, King George V, Agincourt, Ajax, Centurion, Conqueror, Erin, Monarch, Orion, Thunderer.

3rd BS, Dreadnought, Commonwealth, Dominion, Hindustan, Zealandia.

4th BS, Hercules, Bellerophon, Collingwood, Colossus, Neptune, St Vincent, Superb, Temeraire.

5th BS, Barham, Malaya, Valiant, Warspite.

6th BS, USS New York, USS Delaware, USS Florida, USS Wyoming.

Attached, cruisers Bellona, Blanche, Blonde, Boadicea, Diamond, destroyers Abdiel, Oak.

A/C Carriers, Campania, Nairana, Pegasus.

2nd CS, Minotaur, Shannon, 3 AMCs.

4th LCS, Calliope, Cambrian, Caroline, Comus, Constance, Cordelia.

6th LCS, Cardiff, Calypso, Caradoc, Cassandra, Ceres.

11th DF, Seymour, Valorous, 9, M-class, 8 R-class, 1 V-class.

12th DF, Saumarez, Valhalla, 18 M-class.

14th DF, Vampire, Anzac, 16 M-class, 1 R-class.

15th DF, Parker, Grenville, 10 R& Mod R-classes.

Local Defence Flotilla, 10 old destroyers, .

Lerwick Force, 8 R-class.

1st M/S Flotilla, 10 sloops.

2nd M/S Flotilla, 4 sloops, 4 Hunts.

3rd M/S Flotilla, 12 Hunts.

Hydrophone Flotilla, 5 sloops.

Miscellaneous, 1 ABS.

 

Battlecruiser Force

 

Flagship Lion.

1st BCS, Renown, Repulse, Princess Royal, Tiger.

2nd BCS, Australia, Indomitable, Inflexible, New Zealand.

1st CS, Courageous, Glorious, Furious.

1st LCS, Caledon, Galatea (M/L), Inconstant (M/L), Phaeton (M/L), Royalist (M/L).

2nd LCS, Birmingham, Dublin, Melbourne, Southampton, Sydney.

3rd LCS, Chatham, Chester, Birkenhead, Yarmouth.

13th DF, Champion, Gabriel, Valentine, 12 M-class, 8 R & Mod. R-classes, 7 V/W-class, 7 V-class (M/Ls).

 

Harwich Force

 

5th LCS, Aurora, Carysfort, Cleopatra, Conquest, Canterbury, Centaur, Concord, Curlew, Penelope.

10th DF, Undaunted, Spenser, Valkyrie, Nimrod, Shakespeare, 21 R & Mod. R-classes.

A/C Carrier, Vindex.

 

Offensive, Convoy Escort, Patrol and Local Defence Flotillas etc,

 

W Scotland, 7 TGB M/S, 3 paddle M/S.

Tyne, battleship Illustrious, cruiser Naiad.

Tees, 1 monitor.

Humber, 7th DF, Patrol, 29 old destroyers, 4 P Boats, battleship Albion, cruiser Wallaroo, 2 M/L destroyers, 1 minelayer, 4 paddle M/S.

Yarmouth, 1 monitor.

Lowestoft, 2 old destroyers, 1 monitor, 2 TGB M/S.

Nore, cruiser Amphitrite (M/L), 4 Boarding Tugs.

Local Defence Flotilla (Nore), 12 old destroyers, 13 TBs, .

Dover, 6th DF, Attentive, Botha, Broke, Faulknor, Kempenfelt, Lightfoot, Marksman, Swift, 7 F-class, 10 old destroyers, 17 M-class, 2 R-class, 2 TBs, 1 A/C carrier, 15 monitors, 6 P Boats, 7 paddle M/S.

Downs Boarding Flotilla, 3 ABSs, 5 A Tugs.

Portsmouth, Local Defence Flotilla, 9 destroyers, 25 TBs.

1st DF (Portsmouth), 6 L-class, Swordfish, 18 L, M-classes, 31 P Boats, 1 minelayer.

Portland, 1 old destroyer, 6 TBs.

Devonport, Local Defence Flotilla, 4 old destroyers, 8 TBs.

4th DF (Devonport), Apollo, 21 I, K-classes, 18 L, M-classes.

Pembroke, 4 TBs, 12 P Boats.

N Channel, 6 old destroyers, 11 sloops.

N Ireland, 2nd DF, 10 G-class, 3 H, I-classes, 11 M-class.

Queenstown, Active, Adventure, 1 A/C carrier, 37 US destroyers, 4 TBs, 9 Hunt M/S, .

 

Submarine Flotillas

 

1st (Rosyth), 1 B-class.

2nd (Tyne), 1 destroyer, 4 C-class.

3rd (Humber), 4 C-class.

5th (Dover), 5 C-class.

6th (Portsmouth), N.1, 3 C-class, 2 D-class, 3 F-class.

8th (Yarmouth), 4 H-class, 4 V-class.

9th (Harwich), 3 destroyers, 8 C-class, 17 E-class.

10th (Tees), 2 destroyers, 3 E-class, 8 G-class.

11th (Grand Fleet), 2 destroyers, 5 G-class, 7 J-class, .

12th (Grand Fleet), 7 K-class.

13th (Grand Fleet), Ithuriel, 6 K-class.

 

Ships Paid-Off, Refits etc,

 

Battleships, Albemarle, Canopus, Duncan, Exmouth, Hibernia, Implacable, Jupiter, London, Prince George, Prince of Wales, Redoubtable, Swiftsure, Venerable, Vengeance.

Cruisers, Argonaut, Diadem, Eclipse, Essex, Sappho, Terrible.

 


OVERSEAS


Mediterranean

 

Battleships, Lord Nelson, Agamemnon.

Cruisers, Edgar, Endymion, Europa depot ship, Foresight, Forward, Latona depot ship, Lowestoft, Pelorus, Sentinel, Skirmisher, Theseus.

Destroyers, 9 old destroyers, 5 G-class, 15 H-class, 5, I-class, 2 M-class, 6, Australian, 14 Japanese.

6 E-class submarines, 2 A/C carriers, 12 monitors, 30 sloops, 18 TBs, 2 minelayers, 13 ABSs.

 

Adriatic Force

 

Battleship, Queen.

8th LCS, Bristol, Dartmouth, Gloucester, Liverpool, Weymouth.

2 monitors, 3 H-class submarines, 4 patrol boats (ex-B-class submarines).

 

Egypt & Red Sea

 

Cruisers Grafton, Fox, Pyramus, Topaze, 2 A/C carriers, 2 monitors, 14 sloops.

 

White Sea

 

Battleship Glory depot ship, cruisers Intrepid (Chatham), Iphigenia (Lerwick), Vindictive (Liverpool), 2 ABSs.

 

Atlantic Convoys

 

9th CS, Bacchante, battleships Africa, Britannia, 24 AMCs, 8 escort ships (incl Bayano, Carrigan Head, Coronado, Knight Templar)

 

North America & West Indies

 

Cruisers Leviathan, Achilles, Antrim, Berwick, Carnarvon, Cochrane, Cornwall, Cumberland, Devonshire, Donegal, Duke of Edinburgh, Highflyer, Isis, King Alfred, Roxburgh, battleship Caesar.

1 AMC, 1 Sloop, 2 submarines.

 

West Africa

 

Cruisers Astraea, Sirius, 1 gunboat.

 

SE Coast of South America

 

Cruisers Newcastle, Amethyst, Glasgow, 2 AMCs.

 

Cape

 

Cruisers Hyacinth, Kent, 2 TBs, 1 AMC.

 

East Africa

 

Cruisers Challenger, Minerva, Talbot, 2 monitors, 2 sloops.

 

East Indies

 

Cruisers Diana, Doris, Juno, Proserpine, Sapphire, Venus, 4 RIM Ships.

 

China

 

Cruisers Suffolk, Euryalus (paid off), 3 old destroyers, 4 TBs, 3 C-class submarines.

 

Australia

 

Cruisers Brisbane, Encounter, Philomel, Pioneer (paid off), Psyche, 1 Sloop.

 

Pacific

 

Cruiser Lancaster, 3 AMCs.

 

 


 

 

11 NOVEMBER 1918



HOME WATERS

 

Grand Fleet.

 

Fleet Flagship, Queen Elizabeth.

1st BS, Revenge, Benbow, Canada, Emperor of India, Iron Duke, Marlborough, Ramillies, Resolution, Royal Oak, Royal Sovereign.

2nd BS, King George V, Agincourt, Ajax, Centurion, Conqueror, Erin, Orion, Monarch, Thunderer.

4th BS, Hercules, Bellerophon, Collingwood, Colossus, Dreadnought, Neptune, St Vincent.

5th BS, Barham, Malaya, Valiant, Warspite.

6th BS, USS New York, USS Arkansas, USS Florida, USS Texas, USS Wyoming.

Attached, light cruisers Bellona, Blanche, Blonde, Boadicea, destroyer Oak.

2nd CS, Minotaur, Achilles (detached), Cochrane, Shannon (gw - incl. Minotaur (F), Cochrane detached to White Sea. Only heavy cruiser squadron remaining).

4th LCS, Calliope (F), Cambrian, Caroline, Comus, Constance, Cordelia.

7th LCS, Carysfort (F), Aurora, Cleopatra, Penelope, Undaunted (gw - less Cleopatra with 5th LCS).

Flying Squadron, A/C carriers Furious, Argus, Nairana, Pegasus, Vindictive, kite balloon ship Canning .

Destroyer Command, light cruiser Castor (Cdre D).

3rd DF, Nimrod, Talisman, 12 M-class (NL/gw at Rosyth - Nimrod, Talisman, Maenad, Mameluck, Marvel, Menace, Michael, Munster, Napier, Noble, Nonsuch, Onslaught, Petard).

11th DF, Seymour, Kempenfelt, Valorous, 5 R-class, 12 V/W-class (NL/gw -Valorous, Seymour, Romola, Sarpedon, Tenacious, Tormentor, Tancred, Vivacious,Vittoria, Vortigern, Watchman, Verstaile, Walker, Vancouver, Viscount, Walrus, Vanessa, Vanity, Voyager)

12th DF, Saumarez, Valhalla, 13 S-class, 4 V/W-class (NL/gw - Valhalla, Saumarez, Simoon, Winchester, Wrestler, Scimitar, Torch, Vivien, Wolsey,Scotsman, Scout, Scythe, Tomahawk, Waterhen, Sepoy, Speedy, Sea, Bear, Sirdar, Trinidad, Tryphon)

13th DF, light cruiser Champion, Valentine, Valkyrie, 7 Mod. R-class, 21 V/W-class (NL/gw - Valentine, Valkyrie, Tristram, Tower, Umpire, Urchin, Ursula, Vimiera,Ursa, Vendetta, Ulster, Verdun, Violent, Wakeful, Vectis, Vega, Venetia, Verulam, Viceroy, Vesper,Wolfhound, Vidette, Westcott, Westminster, .Winchelsea, Wessex, Woolston, Walpole, Windsor, Whitley, Wryneck)

14th DF, Vampire, Anzac, 14 M-class, 5 R/S-classes, 3 V/W-class (NL/gw -Vampire, Anzac, Ophelia, Relentless, Medina, Nonpareil, Observer, Opportune, Orestes, Pellew, Peyton, Plover, Patriot, Offa, Peregrine, Plucky, Norman, Orford, Pylades, Warwick,Velox, Whirlwind, Paladin, Penn, .Octavia, Patrician, Tyrant, Splendid, Tobago, Sabre, Seafire, Seraph)

15th DF, Parker, Grenville, 18 R-class (NL/gw - Parker, Grenville, Rapid, Sabrina, Radstock, Rowena, Ready, Raider, Restless,Rocket, Rigorous, Sable, Rob, Roy, Salmon, Sorceress, Rosalind, Trenchant, Undine, Tirade)

21st DF, Botha, Douglas, Swift, 8 M-class (NL/gw - 21st DF, Dover to Grand Fleet - Botha, Douglas, Swift, Miranda, Matchless, Milne, Morris, Murray,Mentor, Mansfield, Moorsom)

Temporarily Attached, 16 L, M-classes 

Miscellaneous, 1 Sloop, 1 ABS.

Minesweepers (based at Granton)
1st M/S Flotilla,
8 sloops (NL/gw - Godetia, Carnation, Dahlia, Daphne, Iris, Lilac, Marigold, Myrtle, Pansy, Sunflower), 2 Hunts (NL/gw - Quorn, Zetland)

2nd M/S Flotilla, 7 sloops (NL/gw - Lupin, Foxglove, Gentian, Larkspur), 2 Hunts (NL/gw - Bicester, Croome)

3rd M/S Flotilla, 14 Hunts (NL/gw - Belvoir, Cotswold, Cottesmore, Dartmoor, Garth, Gretna, Hambledon, Heythrop, Holderness, Meynell, Muskerry, Oakley, Pytchley, Tedworth) .

 

Battlecruiser Force

 

Flagship Lion.

1st BCS, Repulse, Renown, Princess Royal, Tiger.

2nd BCS, New Zealand, Australia (RAN), Indomitable, Inflexible.

1st CS, Courageous, Glorious.

1st LCS, Caledon (F), Inconstant, Galatea, Phaeton, Royalist.

2nd LCS, Birmingham (F), Dublin, Melbourne (RAN), Sydney (RAN), Yarmouth.

3rd LCS, Birkenhead (F), Chatham, Chester, Southampton.

6th LCS, Cardiff (F), Caradoc, Calypso, Cassandra, Ceres.

 

Harwich Force

 

5th LCS, Curacoa (F), Concord, Coventry, Danae, Centaur, Conquest, Curlew, Dragon (gw - plus Canterbury, Diamond listed here in Med, Cleopatra with 7th LCS, Dauntless new ship) .

10th DF, flotilla leaders Spenser, Shakespeare, Bruce, Montrose, 24 R-class (NL/gw - Montrose, Bruce, Shakespeare, Spenser, Starfish, Sybille, Redgauntlet, Satyr, Skate, Stork, Sturgeon, Sylph, Radiant, Redoubt, Skilfull, Tempest, Thruster, Retriever, Sharpshooter, Springbok, Truculent, Sceptre, Torrid, Taurus, Tetrarch, Thisbe, Teazer, Sparrowhawk, Swallow, Tactician).

6th M/S Flotilla, 4 Hunts (NL/gw - Bootle, Fareham, Sutton, Tring)

15 CMBs.

 

Minelayers

 

1st M/L Sqdn (Grangemouth), London, Amphitrite, Angora, Princess Margaret, Wahine.

2nd M/L Sqdn, 10 US Ships.

20th DF (Humber), Abdiel, Gabriel, 9 destroyers (NL/gw at Immingham - Abdiel, Gabriel, Ferret, Sandfly, Lawford, Legion, Prince, Tarpon,Telemachus, Vanquisher, Vanoc, Venturous)

 

Offensive, Convoy Escort, Patrol and Local Defence Flotillas etc
(UK bases, north to south, east to west)

 

3rd Sloop Flotilla (Dundee), 20 sloops (NL/gw -  Aubretia, Auricula, Buttercup, Crocus, Daffodil, .Delphinium, Gladiolus, Harebell, Mistletoe, Montbretia, Myosotis, Poppy, Pelargonium, Polyanthus, Primrose, Rosemary, Syringa, Tamarisk, Viola, Windflower)

Northern Patrol (Dundee), Marksman, 3 destroyers (NL/gw - Marksman, Ambuscade, Christopher, Cockatrice)

Methil Convoy DF, 6 L-class (NL/gw - Landrail, Lark, Linnett, Llewellyn, Lydiard, Lysander)

Southern Patrol (Granton), 4th Sloop Flotilla, Lightfoot (NL/gw), 6 sloops (NL/gw -  Bend Or, Cicero, Iroquois, Ladas, Ormonde, Sefton)

E Coast Convoys, 7th DF (Humber), 28 old destroyers (NL/gwBoyne, Dee, Doon, Exe, Garry, Moy, .Ness, Ouse, Stour, Test, Waveney, Arab, .Bat, Bullfinch, Crane, Fawn, Flying, Fish, Greyhound, .Leopard, Locust, Mermaid, Peterel, Quail, Star, . Sylvia), 3 TBs

.

8th DF (Forth), 10 TBs.

Lowestoft, 2 old destroyers (NL/gw - detached from Nore LDF - Albatross, Ostrich)

Nore Local Defence Force, 6 old destroyers (NL/gw - Cygnet, Cynthia, Electra, Fervent, Thrasher, Vixen), 13 TBs

.

Dover Patrol, 6th DF, Broke, Faulknor, 6 F-class, 8 old destroyers, 9 M-class (NL/gw - Broke, Afridi, Amazon, Cossack, Crusader, Saracen, .Viking, Zubian, Manly, Myngs, Melpomene, Termagent, Trident, Nugent, Phoebe, Gipsy, Kangaroo, Leven, Panther, Racehorse, Syren, Violet), 12 P boats, 9 monitors, 23 CMBs.

1st DF (Portsmouth), 8 old destroyers (NK/gw - Cherwell, Ettrick, Liffey, Rother, Swale, Teviot, Ure) .

Portsmouth Escort Flotilla, 30 P Boats.

Portland, 1 old destroyer (NLgw - detached from Portsmouth LDF - Vigilant), 5 TBs, 6 CMBs, .

Devonport Local Defence Force, 3 old destroyers  (NL/gw - Opossum, Roebuck, Sunfish) , 8 TBs.

Devonport, 4th DF, 6 G-class, 20 K, L-classes, 12 M-class (NL/gw - Faulknor, Achates, Contest, Garland, Hardy, Midge, Owl, Porpoise, Spitfire, Nereus, Oberon, Onslow, Oracle, Oriole, Orpheus, Pasley, Laertes, Lance, Laurel, Laverock, Lennox, Leonidas, Liberty, Lochinvar, Loyal, Lysander, Lookout, Minion, Narwhal, Nepean, Nerissa, Morning, Star, Nizam, Norseman, Obdurate, .Obedient, Oriana, Osiris, Rival, Bulldog, Harpy, Mosquito, Savage, Grasshopper, Scorpion, Scourge)

Pembroke, 19 PC Boats.

Holyhead, 6 old destroyers.

Irish Sea, Hunting Flotilla (Kingstown), 5 old destroyers (NL/gw - Earnest, Kestrel, Mallard, Seal, Zephyr, Avon, .Griffon, Lively, Orwell, Sprightly, Stag) .

N Channel Patrol, 6 old destroyers (probably included in Irish Sea list above).

N Coast of Ireland: 2nd DF, 6 G-class, 14 M-class (NL/gw at Londonderry - Mandate, Marne, Martial, Michael, Milbrook, Minos, Moresby, Nicator, Ossory, Pelican, Pigeon, Magic, Manners, Medway, Mindful, Mons, Mounsey, Mystic, Musketeer, Beagle, Foxhound, Basilisk, Grampus, Renard, Rattlesnake; attached - Express, Osprey, Thorn, Wolf); 2nd Sloop Flotilla, 8 sloops (NL/gw in Londonderry - Ard Patrick, Convolvulus, Eglantine, Marjoram, Saxifrage, Silvio, Silene, Spearmint)
.

Berehaven, Battleships USS Utah, USS Nevada, USS Oklahoma, 24 US destroyers.

1st Sloop Flotilla (Queenstown), 8 sloops (NL/gw - Bluebell, Camellia, Heather, Jessamine, Snowdrop, Zinnia, Flying, Fox, Sir Bevis)


(gw - light cruiser Patrol at Queenstown)
(NL/gw - destroyers attached Vernon, Portsmouth - 1st DF Acasta, Orcadia)
(NL/gw - Portsmouth Local Defence Flotilla - destroyers
Angler, Conflict, Desperate, Spiteful, Surly)
(NL/gw - at Liverpool, attached from Devonport LDF - destroyers
Albacore, Dove)

(NL/gw - 5th-8th Sloop Flotillas not formed)

 

Submarine Flotillas

 

3rd (Humber), 3 C-class (NL/gw - C.12, C.19, C.22, D.1)

6th (Portsmouth), 8 C-class, 3 D-class, 1 G-class, N.1 (NL/gw - C.1, C.5, C.15, C.18, C.20, C.24, C.28, C.30, D.4, D.6, D.8, G.14) .

8th (Yarmouth), 2 V-class, 4 H-class (NL/gw - H.21, H.28, H.29, H.30)
9th (Harwich), 3 destroyers (NL/gw -
Firedrake, Lurcher, Melampus), 3 C-class, 11 E-class, 4 L-class (NL/gw - C.23, C.25, E.29, E.31, E.41, E.43, E.45, E.51, E.52, E.53, E.56, L.9, L.15, L.14, L.17)

10th (Tees), 2 destroyers (NL/gw - Medea, Mohawk), 6 E-class, 3 G-class, 3 L-class (NL/gw - E.27, E.33, E.39, E.40, E.42, E.44, G.6, G.12, G.13, L.11, L.12, L.16)

11th (Blyth), 2 destroyers (NL/gw - Moon, Tartar), 8 G-class, 5 J-class (NL/gw - G.1, G.2, G.3, G.4, G.5, G.10, J.2, J.3, J.4, J.5, J.6, J.7)

12th, Grand Fleet, light cruiser Fearless, 7 K-class (NL/gw at Rosyth - K.2, K.3, K.5, K.6, K.7, K.8, K.15)

13th, Grand Fleet, flotilla leader Ithuriel, 7 K-class (NL/gw at Rosyth - K.9, K.10, K.11, K.12, K.14, K.16, K.22)

14th (Blyth), 1 destroyer (NL/gw - Bonetta), 7 H-class, 1 L-class, 1 R-class (NL/gw - H.8, H.11, H.12, H.14, H.15, H.22, H.23, H.24, H.25, H.26, L.8, R.1, R.2, R.9, R.12)

Falmouth, 7 L-class (NL/gw - L.1, L.2, L.3, L.4, L.5, L.6, L.7)

Training (Forth/Clyde), 1 B-class, 4 C-class.

Training (Campbeltown), 3 F-class, 2 V-class (NL/gw - F.1, F.2, F.3, V.1, V.2, V.3, V.4)

Killybegs, 2 E-class, 4 R-class (NL/gw at Donegal - E.23, E.38, R.7, R.8, R.11)

Berehaven, 7, US Boats


(NL/gw -  attached HMS Vernon, C.6, C.7, C.8)
(NL/gw - attached HMS Vernon, sloop Laburnum)

 

Minesweeping Flotillas

 

7th (Grimsby), 9 Hunts (NL/gw - Bodmin, Burslea, Cattistock, Clonmel, Cupar, Penarth, Sherborne)

8th (Queenstown), 4 Hunts (NL/gw Sandown, Epsom, Eridge, Hurst)

9th (Granton), 4 paddle (NL/gw, at Portsmouth - Ascot, Atherstone, Chepstow, Croxton)

.

.

10th (Dover), 5 paddle (NL/gw - Chelmsford, Goodwood, Langfield, Newbury, Plumpton)

11th (Liverpool), 4 Hunts (NL/gw - Banbury, Hexham, Lanark, Wetherby)

12th (Clyde), 4 Hunts (NL/gw - Gaddeston, Irvine, Kendal, Southdown)

13th (Oban), 6 TGBs (NL/gw - Spanker, Speedwell, Circe, Gossamer, Leda, Skipjack) .

14th (Oban), 4 paddle (NL/gw - Redcar, Shincliffe, Shirley, Totnes) .

15th (Falmouth), 4 Hunts (NL/gw - Gainsborough, Munlochy, Pangbourne, Shrewsbury)

16th (Granton), 5 paddle (NL/gw - Cheltenham, Doncaster, Haldon, Harpenden, Lewes)

17th (Portland), 6 Hired paddle (NL/gw - not formed?)

18th (Plymouth), 4 paddle (NL/gw - Eglinton, Gatwick, Melton, Pontefract)

19th (Swansea), 4 Hunts (NL/gw - Faversham, Newark, Saltash, Tiverton)

20th (Felixstowe), 4 Hunts (NL/gw - Blackburn, Derby, Harrow, Stoke)

(NL/gw - plus 21st (Kirkwall), Hunts Nailsea, Yeovil)
.

 

Ships Paid-Off, Refits etc

 

Battleships, Albemarle, Albion, Africa, Canopus, Commonwealth, Dominion, Duncan, Exmouth, Hibernia, Hindustan, Illustrious, Jupiter, Prince of Wales, Redoubtable, Swiftsure, Vengeance.

Cruisers, Amethyst, Argonaut, Diadem, Eclipse, Essex, Sappho, Terrible, Wallaroo.

8 monitors

 
.


OVERSEAS
.


Mediterranean

 

Battleships, Lord Nelson, Agamemnon, Superb, Temeraire.

Cruisers, Active (in UK), Adventure, Canterbury, Diamond, Edgar (in UK), Endymion, Foresight, Forward, Grafton, Liverpool, Sentinel, Skirmisher, Theseus (gwAegean Squadron: Endymion, Theseus, Liverpool, Forward, Sentinel, Skirmisher; also Edgar, Active, Adventure at Gibraltar).

Destroyers, 8 old destroyers, 15 H-class, 15 I-class, 2 M-class, 5, S-class, 6 Australian, 14 Japanese (NL/gw - 5th DF/Mediterranean Flotilla -

Chelmer, Colne, Jed, Kennet, Ribble, Usk, Welland, Wear, Arno, Acorn, Fury, Rifleman, Sheldrake, Cameleon, Larne, Nemesis, Redpole, Alarm, Hope, Lyra, Martin, Ruby, Brisk, Nymph, Acheron, Archer, Hydra, Jackal, Lapwing, Lizard, Tigress, Attack, Badger, Beaver, Defender, Druid, Forester, Goshawk, Hind, Hornet, Parramatta, Warrego, Yarra, Huon, Swan, Torrens, North, Esk, Parthian, Senator, Shark, Sikh, Tilbury, Tribune), .

A/C carriers, Ark Royal, Empress, Engadine, Manxman, Riviera, Vindex.

Submarines, 6 E-class, 3 H-class, J.1, M.1 (NL/gw - E.32, E.35, E.54, J.1, M.1 at Gibraltar; E.2, E.11, E.12, E.21, E.25, E.46, E.48 at Malta (C.5 hulked); for H-class, see Adriatic)

9th Sloop Flotilla, 5 sloops (NL/gw in Aegean - Anemone, Azalea, Heliotrope, Jonquil, Spiraea)

11th Sloop Flotilla, 17 sloops (NL/gw at Gibraltar - Celandine, Chrysanthemum, Coreopsis, Dianthus, Donovan, Gilia, Hibiscus, Hollyhock, Hydrangea, Lychnis, Petunia, Marguerite, Narcissus, Rocksand, Sweetbriar, Tuberose, Wistaria)

12th Sloop Flotilla, 9 sloops (NL/gw at Malta - Acacia, Asphodel, Campanula, Ceonathus, Clematis, Geranium, Pentstemon, Snapdragon, Wallflower)
.

13 monitors, 12 TBs, 1 minelayer, 5 Hunt M/S (NL/gw at Malta - Abingdon, Banchory) , 12 ABSs

(NL/gw - M/S, ex-TGB Harrier at Malta)
.

 

Adriatic Force

 

Battleship Queen.

8th LCS, Lowestoft (F), Dartmouth, Glasgow, Gloucester, Weymouth.

Submarines, 1 C-class, 4 E-class, 2 H-class (NL/gw at Brindisi - H.1, H.2, H.4, H.7, H.9)

10th Sloop Flotilla, 6 sloops (NL/gw - Berberis, Cyclamen, Lobelia, Mimosa, Honeysuckle, Veronica)

Miscellaneous, 4 TBs, 2 ABSs

(NL/gw - plus Hunt M/S Aberdare, Craigie, Pontypool, Kinross, Widnes)
.

 

Egypt & Red Sea

 

Cruisers Fox, Proserpine, Sapphire, Topaze (gw - plus Grafton, all in Red Sea), 3 old sloops (NL/gw in Red Sea - Clio, Espiegle, Odin)

13th Sloop Flotilla (Egypt), 11 sloops (NL/gw - Amaryllis, Bryony, Cornflower, Gardenia, Ivy, Lily, Mallow, Magnolia, Nigella, Valerian, Verbena)

 

White Sea

 

Battleship Glory depot ship, 2 monitors, light cruiser Attentive (gw - was at Gibraltar, now detached), Glory IV.

 

Atlantic Convoys

 

30 AMCs, 9 escort ships (incl Bayano, Carrigan Head, Coronado, Knight Templar, Lepanto, Naneric)

 

North America & West Indies

 

Cruisers Antrim, Berwick, Carnarvon, Cornwall, Cumberland, King Alfred, Roxburgh, 1 AMC .

Cruisers Devonshire, Donegal, Duke of Edinburgh, Highflyer, Isis, Leviathan, 1 sloop (NL/gw in West Indies - Shearwater, Mutine)

(gw - all cruisers, now a squadron, successor to 4th CS)

 

West Africa

 

Cruiser Astraea, 1 gunboat.

9th CS, Bacchante (F) (gw - both cruisers with Cape of Good Hope Station, at Sierra Leone).

 

SE Coast of S America

 

Cruisers Newcastle, Bristol (gw - plus Amethyst, listed as paid off).


Cape

(gw - Cape of Good Hope)

 

Cruisers Hyacinth (F), Minerva, Talbot (gw - less Minerva in East Africa), 1 sloop (NL/gw - Rinaldo) , 2 TBs.

 

East Africa

 

Cruiser Challenger (gw - plus Minerva from Cape, both Cape of Good Hope Station), 1 gunboat.

 

East Indies

 

Cruisers Euryalus (paid off), Diana, Doris, Juno, Venus, 4 RIM Ships, 4 gunboats.

 

China

 

Cruisers Suffolk, Kent, 3 old destroyers (NL/gw - Virago, Whiting, Fame), 4 TBs, 3 old submarines (NL/gw - C.36, C.37, C.38), 2 sloops (NL/gw - Cadmus)

 

Australia

 

Cruisers Brisbane, Encounter, Philomel, Pioneer (paid off), Psyche (paid off), 2 sloops.

 

Pacific

 

Cruiser Lancaster (F), 1 AMC (gw - plus Rainbow, Canadian Patrol)

 

 

 


 2. FLEET DISTRIBUTION COMPARED

Fleet and Force Changes by Year

          

 


August 1914

 

January 1915

 

January 1916

 

January 1917

 

January 1918

 

November 1918

 


GRAND FLEET

Fleet flagship, Iron Duke.

1st BS, Marlborough, Collingwood, Colossus, Hercules, Neptune, St Vincent, Superb, Vanguard.

2nd BS, King George V, Ajax, Audacious, Centurion, Conqueror, Monarch, Orion, Thunderer
3rd BS, King Edward VII, Africa, Britannia, Commonwealth, Dominion, Hibernia, Hindustan, Zealandia
.

4th BS, Dreadnought, Bellerophon, Temeraire, Agincourt (on Tyne).

9th BS (Grimsby), Hannibal, Magnificent, Mars, Victorious.

1st BCS, Lion, New Zealand, Princess Royal, Queen Mary.

2nd CS, Shannon, Achilles, Cochrane, Natal.

3rd CS, Antrim, Argyll, Devonshire, Roxburgh.

6th CS, Drake, Leviathan, Good Hope, King Alfred(later).

Attached, cruisers Bellona, Blanche, Blonde, Boadicea, Sappho, destroyer Oak.

Destroyer Command, cruiser Amethyst.

1st LCS, Southampton, Birmingham, Falmouth, Liverpool, Lowestoft, Nottingham.

1st DF, Fearless, 20 I-class.

2nd DF, Active, 20 H-class.

3rd DF (Harwich), Amphion, 16 L-class (4 to join).

4th DF, Swift, 20 K-class.

Local Defence Flotilla, Forward, 16 old DDs.

Minelayers, 7 cruisers (at Sheerness).

Minesweepers, 10 TGBs (2 det).

Miscellaneous, 1 armed yacht, 2 ABSs.

 

Fleet flagship, Iron Duke.

1st BS, Marlborough, Collingwood, Colossus, Hercules, Neptune, St Vincent, Superb, Vanguard, .

2nd BS, Centurion, Ajax, Audacious, Conqueror, King George V, Monarch, Orion, Thunderer.

3rd BS, King Edward VII, Africa, Britannia, Commonwealth, Dominion, Hibernia, Hindustan, Zealandia.

4th BS, Benbow, Agincourt, Bellerophon, Dreadnought, Emperor of India, Erin, Temeraire.

1st BCS, Lion, Indomitable, New Zealand, Princess Royal, Queen Mary, Tiger, .

Detached battlecruisers, Inflexible, Invincible.

Attached, cruisers Bellona, Blanche, Blonde, Boadicea, Sapphire, Sappho, destroyer Oak.

1st CS, Leviathan, Black Prince, Duke of Edinburgh, Warrior.

2nd CS, Shannon, Achilles, Cochrane, Natal.

3rd CS, Antrim, Argyll, Devonshire, Roxburgh.

6th CS, Drake, Cumberland, Donegal, Hampshire.

Destroyer Command, Arethusa, Aurora (at Chatham).

1st LCS, Southampton, Birmingham, Lowestoft, Nottingham.

2nd LCS, Falmouth, Gloucester, Liverpool, Yarmouth, Dartmouth (detached).

A/C Carriers (at Harwich), Empress, Engadine, Riviera.

Minesweepers, 8 TGBs, 8 hired vessels.

1st DF, Fearless, Meteor, 20 I-class.

2nd DF, Active, Galatea, Broke, 21 H-class.

3rd DF (Harwich), Undaunted, 30 l & M-classes.

4th DF, Caroline, Faulknor, Swift, 22 K-class.

Local Defence Flotilla, 29 old DDs.

Miscellaneous, 8 ABSs.

 

Fleet Flagship, Iron Duke.

BC Force Flagship, Lion.

1st BS, Marlborough, Agincourt, Collingwood, Colossus, Hercules, Neptune, St Vincent, Vanguard.

2nd BS, King George V, Ajax, Centurion, Conqueror, Erin, Monarch, Orion, Thunderer.

3rd BS, King Edward VII, Africa, Albemarle, Britannia, Commonwealth, Dominion, Hindustan.

4th BS, Benbow, Bellerophon, Canada, Dreadnought, Emperor of India, Superb, Temeraire.

5th BS, Barham, Queen Elizabeth, Warspite.

1st BCS, Princess Royal, Queen Mary, Tiger.

2nd BCS, Australia, Indefatigable, New Zealand.

3rd BCS, Invincible, Indomitable, Inflexible.

Attached Ships, cruisers Bellona, Blanche, Boadicea, Diamond, Sappho, destroyer Oak.

1st CS, Defence, Black Prince, Duke of Edinburgh, Warrior.

2nd CS, Shannon, Achilles, Cochrane.

3rd CS, Antrim, Devonshire, Roxburgh.

7th CS, Minotaur, Donegal, Hampshire.

A/C Carriers, Campania, Empress, Engadine (Forth), Vindex (Harwich).

1st LCS, Galatea, Cordelia, Inconstant, Phaeton.

2nd LCS, Southampton, Birmingham, Lowestoft, Nottingham, Champion.

3rd LCS, Falmouth, Birkenhead, Gloucester, Yarmouth.

4th LCS, Calliope, Caroline, Comus.

5th LCS (Harwich), Arethusa, Cleopatra, Conquest, Penelope.

1st DF, Fearless, Botha, 20 I-class.

2nd DF (Cromarty), Broke, 2 M-class.

4th DF, Carysfort, Faulknor, 19 K-class.

9th DF (Harwich), Undaunted, Lightfoot, 18 L-class.

10th DF (Harwich), Aurora, Nimrod, 16 M-class.

11th DF (Cromarty), Castor, Kempenfelt, 15 M-class.

12th DF, Royalist, Marksman, 5 M-class.

Local Defence Flotilla, 15 old DDs.

Miscellaneous, 9 ABSs.

Minesweepers, 6 TGBs, 9 sloops (incl Acacia).

10th CS (Northern Patrol), 23 AMCs

 

Fleet Flagship, Iron Duke.

BC Force Flagship, Lion.

1st BS, Marlborough, Agincourt, Benbow, Canada, Emperor of India, Revenge, Royal Oak, Royal Sovereign.

2nd BS, King George V, Ajax, Centurion, Conqueror, Erin, Monarch, Orion, Thunderer.

3rd BS, Dreadnought, Commonwealth, Dominion, Hibernia, Hindustan, Zealandia.

4th BS, Hercules, Bellerophon, Collingwood, Colossus, Neptune, St Vincent, Superb, Temeraire, Vanguard.

5th BS, Barham, Malaya, Queen Elizabeth, Valiant, Warspite.

1st BCS, Princess Royal, Tiger, Repulse, Renown(later).

2nd BCS, New Zealand, Australia, Indomitable, Inflexible, .

2nd CS, Cochrane, Achilles, Minotaur, Shannon, Duke of Edinburgh (detached).

Attached, cruisers Bellona, Blonde, Boadicea, Diamond, destroyers Abdiel, Oak.

A/C Carriers, Campania, Vindex (Harwich).

Destroyer Command, cruiser Castor.

1st LCS, Galatea, Cordelia, Inconstant, Phaeton.

2nd LCS, Southampton, Dublin, Melbourne, Sydney.

3rd LCS, Birkenhead, Chester, Chatham, Yarmouth, light battlecruiser Courageous.

4th LCS, Calliope, Caroline, Cambrian, Comus, Constance, Royalist.

5th LCS (Harwich), Centaur, Aurora, Canterbury, Carysfort, Cleopatra, Concord, Conquest, Penelope.

6th LCS, Weymouth (detached).

1st DF (Harwich), 8 I-class.

9th DF (Harwich), Undaunted, Lightfoot, 20 L-class.

10th DF (Harwich), 8 M-class, Nimrod and, 6 M-class det to Dover.

11th DF, Seymour, Kempenfelt, 16 M-class, 2 R-class.

12th DF, Saumarez, Marksman, 18 M-class.

13th DF, Champion, Gabriel, 25 M-class.

14th DF, Botha, Ithuriel, 17 M-class, 1 R-class.

15th DF, Parker, Grenville, 5 M-class, 13 R-class.

Local Defence, 15 old DDs.

10th CS (Clyde) 26 AMCs.

1st M/S Flotilla, 10 sloops.

2nd M/S Flotilla, 4 sloops, 6 TGBs.

3rd M/S Flotilla, 12 paddle M/S, .

Miscellaneous, 8 ABSs.

 

Fleet Flagship, Queen Elizabeth.

1st BS, Resolution, Benbow, Canada, Emperor of India, Iron Duke, Marlborough, Ramillies, Revenge, Royal Oak, Royal Sovereign.

2nd BS, King George V, Agincourt, Ajax, Centurion, Conqueror, Erin, Monarch, Orion, Thunderer.

3rd BS, Dreadnought, Commonwealth, Dominion, Hindustan, Zealandia.

4th BS, Hercules, Bellerophon, Collingwood, Colossus, Neptune, St Vincent, Superb, Temeraire.

5th BS, Barham, Malaya, Valiant, Warspite.

6th BS, USS New York, USS Delaware, USS Florida, USS Wyoming.

Attached, cruisers Bellona, Blanche, Blonde, Boadicea, Diamond, destroyers Abdiel, Oak.

A/C Carriers, Campania, Nairana, Pegasus.

2nd CS, Minotaur, Shannon, 3 AMCs.

4th LCS, Calliope, Cambrian, Caroline, Comus, Constance, Cordelia.

6th LCS, Cardiff, Calypso, Caradoc, Cassandra, Ceres.

11th DF, Seymour, Valorous, 9, M-class, 8 R-class, 1 V-class.

12th DF, Saumarez, Valhalla, 18 M-class.

14th DF, Vampire, Anzac, 16 M-class, 1 R-class.

15th DF, Parker, Grenville, 10 R& Mod R-classes.

Local Defence Flotilla, 10 old DDs, .

Lerwick Force, 8 R-class.

1st M/S Flotilla., 10 sloops.

2nd M/S Flotilla., 4 sloops, 4 Hunts.

3rd M/S Flotilla., 12 Hunts.

Hydrophone Flotilla, 5 sloops.

Miscellaneous, 1 ABS.

 

Battlecruiser Force.

Flagship Lion.

1st BCS, Renown, Repulse, Princess Royal, Tiger.

2nd BCS, Australia, Indomitable, Inflexible, New Zealand.

1st CS, Courageous, Glorious, Furious.

1st LCS, Caledon, Galatea (M/L), Inconstant (M/L), Phaeton (M/L), Royalist (M/L).

2nd LCS, Birmingham, Dublin, Melbourne, Southampton, Sydney.

3rd LCS, Chatham, Chester, Birkenhead, Yarmouth.

13th DF, Champion, Gabriel, Valentine, 12 M-class, 8 R & Mod. R-classes, 7 V/W-class, 7 V-class (M/Ls).

 

Harwich Force.

5th LCS, Aurora, Carysfort, Cleopatra, Conquest, Canterbury, Centaur, Concord, Curlew, Penelope.

10th DF, Undaunted, Spenser, Valkyrie, Nimrod, Shakespeare, 21 R & Mod. R-classes.

A/C Carrier, Vindex.

 

Fleet Flagship, Queen Elizabeth.

1st BS, Revenge, Benbow, Canada, Emperor of India, Iron Duke, Marlborough, Ramillies, Resolution, Royal Oak, Royal Sovereign.

2nd BS, King George V, Agincourt, Ajax, Centurion, Conqueror, Erin, Orion, Monarch, Thunderer.

4th BS, Hercules, Bellerophon, Collingwood, Colossus, Dreadnought, Neptune, St Vincent.

5th BS, Barham, Malaya, Valiant, Warspite.

6th BS, USS New York, USS Arkansas, USS Florida, USS Texas, USS Wyoming.

Attached, cruisers Bellona, Blanche, Blonde, Boadicea, destroyer Oak.

2nd CS, Minotaur, Achilles (detached), Cochrane, Shannon.

4th LCS, Calliope, Cambrian, Caroline, Comus, Constance, Cordelia.

7th LCS, Carysfort, Aurora, Cleopatra, Penelope, Undaunted.

Flying Squadron, A/C carriers Furious, Argus, Nairana, Pegasus, Vindictive, kite balloon ship Canning .

Destroyer Command, Castor.

21st DF, Botha, Douglas, Swift, 8 M-class.

3rd DF, Nimrod, Talisman, 12 M-class.

11th DF, Seymour, Kempenfelt, Valorous, 5 R-class, 12 V/W-class.

12th DF, Saumarez, Valhalla, 13 S-class, 4 V/W-class.

13th DF, Champion, Valentine, Valkyrie, 7 Mod. R-class, 21 V/W-class.

14th DF, Vampire, Anzac, 14 M-class, 5 R/S-classes, 3 V/W-class.

15th DF, Parker, Grenville, 18 R-class.

Temporarily Attached, 16 L, M-classes.

Miscellaneous, 1 Sloop, 1 ABS.

Minesweepers (based at Granton)
1st Flotilla,
8 sloops, 2 Hunts.

2nd Flotilla, 7 sloops, 2 Hunts.

3rd Flotilla, 14 Hunts.

 

Battlecruiser Force.

Flagship Lion.

1st BCS, Repulse, Renown, Princess Royal, Tiger.

2nd BCS, New Zealand, Australia, Indomitable, Inflexible.

1st CS, Courageous, Glorious.

1st LCS, Inconstant, Caledon, Galatea, Phaeton, Royalist.

2nd LCS, Birmingham, Dublin, Melbourne, Sydney, Yarmouth.

3rd LCS, Chatham, Birkenhead, Chester, Southampton.

6th LCS, Cardiff, Caradoc, Calypso, Cassandra, Ceres.

 

Harwich Force.

5th LCS, Curacoa, Concord, Coventry, Danae, Centaur, Conquest, Curlew, Dragon.

10th DF, Spenser, Shakespeare, Bruce, Montrose, 24 R-class.

6th M/S Flotilla, 4 Hunts, 15 CMBs.

 

Minelayers.

1st M/L Sqdn (Grangemouth), London, Amphitrite, Angora, Princess Margaret, Wahine.

2nd M/L Sqdn, 10 US Ships.

20th DF (Humber), Abdiel, Gabriel, 9 destroyers.

 


OTHER FORCES IN UK WATERS

5th BS (Portland), Prince of Wales, Bulwark, Implacable, Irresistible, Formidable, London, Queen, Venerable, cruiser Topaze.

6th BS (Portland), Lord Nelson (to 5th BS), Russell, Agamemnon (to 5th BS), Albemarle, Cornwallis, Duncan, Exmouth, Vengeance, cruiser Diamond (to 5th BS).

7th BS (Devonport), Prince George, Caesar, Illustrious, Majestic, cruiser Sapphire.

8th BS (Devonport, all but one to 7th BS), Albion, Canopus, Glory (to W. Atlantic), Goliath, Jupiter, Ocean, cruiser Proserpine.

Cruiser Force F (Sheerness), Hogue, Sutlej.

5th CS (to West Africa), Carnarvon, Cumberland, Monmouth.

7th CS (Southern North Sea), Bacchante, Aboukir, Cressy, Euryalus.

9th CS (Portland), Amphitrite, Argonaut, Europa, Highflyer, Vindictive, Challenger (in Bristol Channel).

10th CS (Northern Patrol), Crescent, Edgar, Endymion, Gibraltar, Grafton, Hawke, Royal Arthur, Theseus.

11th CS, Doris, Isis, Juno, Minerva, Venus.

12th CS, Charydbis, Diana, Eclipse, Talbot.

 

5th BS (Channel), Lord Nelson, Agamemnon, Formidable, Implacable, Irresistible, London, Prince of Wales, Queen, Venerable, Diamond, cruiser Topaze.

6th BS (Nore), Albemarle, Cornwallis, Duncan, Exmouth, Russell, Revenge (at Dover).

10th CS (Northern Patrol), 23 AMCs.

11th CS (Irish ports), Sutlej, Isis, Juno, Venus, 4 ABSs.

12th CS (Atlantic convoys), Euryalus, Bacchante, Charybdis, Diana, Eclipse, Talbot, 4 ABSs, .

 

 


 

 

 

(see  Local Defence etc. below).

Offensive, Convoy Escort, Patrol and Local Defence Flotillas etc, .

Forth, 8th DF, 6 old DDs, 10 TBs, 2 A/C carriers.

Tyne, 10th Sloop Flotilla, 6 sloops.

Humber, battleship Albion, 7th DF, Patrol, 20 old DDs, 1 P Boat.

Lowestoft, 1 monitor, 2 TGBs, 4 P Boats, 6 paddle M/S.

Harwich, 2 TGBs, 2 P Boats.

Nore, 3 minelayers, .

Local Defence Flotilla (Nore), 9 old DDs, 14 TBs, 10 P Boats.

Dover, 6th DF, Attentive, Broke, Swift, Faulknor, 11 F-class, 7 I & K-classes, 11 old DDs
3 TBs, 12 monitors, 1 A/C carrier, 5 P Boats, 6 paddle M/S
.

Downs Boarding Flotilla, 5 ABSs, 10 armed tugs.

Newhaven, 4 TBs.

Portsmouth Local Defence Flotilla, 8 old DDs, 22 TBs, Escort Flotilla (Portsmouth), 10 old DDs, 3 H, I-classes, 4 P Boats, .

4th DF (Portsmouth), Active, 10 K-class.

Portland, 4 TBs,.

Devonport Local Defence Flotilla, 6 old DDs, 8 TBs, 2nd DF (Devonport), 14 H, I-classes, Pembroke, 4 TBs.

North Channel, 4 old DDs.

Queenstown, Adventure, 4 TBs, 1st Sloop Flotilla of 19 sloops.

 

Offensive, Convoy Escort, Patrol and Local Defence Flotillas etc, .

W Scotland, 7 TGB M/S, 3 paddle M/S.

Tyne, battleship Illustrious, cruiser Naiad.

Tees, 1 monitor.

Humber, 7th DF, Patrol, 29 old DDs, 4 P Boats, battleship Albion, cruiser Wallaroo, 2 M/L destroyers, 1 minelayer, 4 paddle M/S.

Yarmouth, 1 monitor.

Lowestoft, 2 old DDs, 1 monitor, 2 TGB M/S.

Nore, cruiser Amphitrite (M/L), 4 Boarding Tugs.

Local Defence Flotilla (Nore), 12 old DDs, 13 TBs, .

Dover, 6th DF, Attentive, Botha, Broke, Faulknor, Kempenfelt, Lightfoot, Marksman, Swift, 7 F-class, 10 old DDs, 17 M-class, 2 R-class, 2 TBs, 1 A/C carrier, 15 monitors, 6 P Boats, 7 paddle M/S.

Downs Boarding Flotilla, 3 ABSs, 5 A Tugs.

Portsmouth, Local Defence Flotilla, 9 destroyers, 25 TBs.

1st DF (Portsmouth), 6 L-class, Swordfish, 18 L, M-classes, 31 P Boats, 1 minelayer.

Portland, 1 old DD, 6 TBs.

Devonport, Local Defence Flotilla, 4 old DDs, 8 TBs.

4th DF (Devonport), Apollo, 21 I, K-classes, 18 L, M-classes.

Pembroke, 4 TBs, 12 P Boats.

N Channel, 6 old DDs, 11 sloops.

N Ireland, 2nd DF, 10 G-class, 3 H, I-classes, 11 M-class.

Queenstown, Active, Adventure, 1 A/C carrier, 37 US destroyers, 4 TBs, 9 Hunt M/S,.

Minesweeping Flotillas, .

7th (Grimsby), 9 Hunts.

8th (Queenstown), 4 Hunts.

9th (Granton), 4 paddle.

10th (Dover), 5 paddle.

11th (Liverpool), 4 Hunts.

12th (Clyde), 4 Hunts.

13th (Oban), 6 TGBs.

14th (Oban), 4 paddle.

15th (Falmouth), 4 Hunts.

16th (Granton), 5 paddle.

17th (Portland), 6 Hired paddle.

18th (Plymouth), 4 paddle.

19th (Swansea), 4 Hunts.

20th (Felixstowe), 4 Hunts.

 

Offensive, Convoy Escort, Patrol and Local Defence Flotillas etc, .

3rd Sloop Flotilla (Dundee), 20 sloops.

Northern Patrol (Dundee), Marksman, 3 destroyers.

Methil Convoy DF, 6 L-class.

Southern Patrol (Granton), 4th Sloop Flotilla, Lightfoot, 6 sloops.

E Coast Convoys:.

7th DF (Humber), 28 old DDs, 3 TBs.

8th DF (Forth), 10 TBs.

Lowestoft, 2 old DDs.

Nore Local Defence Force, 6 old DDs, 13 TBs.

Dover, 6th DF, Broke, Faulknor, 6 F-class, 8 old DDs, 9 M-class, 12 P Boats, 9 monitors, 23 CMBs.

Portsmouth, 1st DF, 8 old DDs.

Portsmouth Escort Flotilla, 30 P Boats.

Portland, 1 old DD, 5 TBs, 6 CMBs, .

Devonport Local Defence Force, 3 old DDs, 8 TBs.

Devonport, 4th DF, 6 G-class, 20 K, L-classes, 12 M-class.

Pembroke, 19 PC Boats.

Holyhead, 6 old DDs.

Kingstown, Irish Sea, Hunting Flotilla, 5 old DDs.

N Channel Patrol, 6 old DDs.

N Coast of Ireland:.

2nd DF, 6 G-class, 14 M-class.

2nd Sloop Flotilla, 8 sloops.

Berehaven, Battleships USS Utah, USS Nevada, USS Oklahoma, 24 US destroyers.

Queenstown, 1st Sloop Flotilla, 8 sloops.

 


LOCAL DEFENCE ETC.

Local Defence etc.

Nore, 12 old DDs, 20 TBs.

Portsmouth, 6 old DDs, 13 TBs, 4 old submarines.

Devonport, 4 TBs.

Pembroke, 4 TBs.

Queenstown, 4 TBs.

Home Ports, 13 Adm. Trawlers, 13 hired trawlers.

 

Local Defence etc.

Nore, 12 old DDs, 20 TBs, 7 minelayers, 1 monitor, 1 sloop, .

Portsmouth, 8 old DDs, 17 TBs, 6 DD, G-class (to 10th DF), 1 sloop.

Portland, 6 TBs, .

Devonport, 4 old DDs, 8 TBs.

Pembroke, 4 TBs.

Queenstown, 4 TBs.

 

Local Defence etc.

Minesweepers (North Sea), 4 TGBs, 4 sloops.

Nore, 10 old DDs, 17 TBs, 4 minelayers.

Dover, 12 monitors, 1 A/C carrier.

Part 2nd DF detached from Grand Fleet, Tipperary, 9, H-class, .

Portsmouth, 18 old DDs, 21 TBs, .

Portland, 6 TBs.

Devonport, 6 old DDs, 8, TBs.

Queenstown, 4 TBs, 12 sloops

 

(included in above).

(included in above).

(included in above).


PATROL FLOTILLAS

6th DF (Dover), Attentive, Adventure, Foresight, Sentinel, 12 F-class, 12 old DDs.

7th DF (Humber), Skirmisher, 22 old DDs, 12 TBs.

8th DF (Forth), Pathfinder, 9 old DDs, 12 TBs.

9th DF (Tyne), Patrol, 19 old DDs.

Downs Boarding Flotilla, 6 armed tugs, 2 TGBs.

 

6th DF (Dover), Attentive, Adventure, Foresight, 12 F-class, 12 old DDs, 2 monitors.

7th DF (Humber), Skirmisher, Forward, 10 old DDs, 8 TBs.

8th DF (Forth), Sentinel, 7 old DDs, 14 TBs.

9th DF (Tyne), Patrol, 14 old DDs, 4 TBs.

Downs Boarding Flotilla, 4 ABSs, 8 armed tugs.

 

6th DF (Dover), Attentive, Swift, 11 F-class, 13 old DDs.

7th DF (Humber), Patrol, 20 old DDs.

8th DF (Rosyth), 7 old DDs, 10 TBs.

North Channel(larne), 2 old DDs, .

(Liverpool), 2 old DDs, .

Downs Boarding Flotilla, 5 ABSs, 10 armed tugs.

 

(included in above).

 

(included in above).

(included in above).


SUBMARINE FLOTILLAS

3rd (Devonport), 3 B-class, 3 C-class (det to Dover).

4th (Dover), 7 C-class, D.1.

5th (Nore), 6 C-class.

6th (Humber), 6 C-class.

7th (Forth), 12 C-class.

8th (Harwich), 2 destroyers, 8 D-class, 9 E-class.

9th (Ardrossan), 1 destroyer, 3 A-class, .

 

1st (Devonport), 2 A-class.

2nd (Portsmouth), 2 A-class, 1 B-class.

3rd (Yarmouth), 1 C-class.

4th (Dover), 3 B-class, 9 C-class.

5th (Sheerness), 6 C-class.

6th (Tyne), 7 C-class.

7th (Forth), 6 C-class.

8th (Harwich), 2 destroyers, 4 D-class, 10 E-class, 1 S-class.

9th (Clyde), 3 A-class.

10th (Humber), 5 C-class.

 

Submarine Flotillas.

1st (Devonport), 2 A-class.

2nd (Portsmouth), 1 A-class, 2 B-class, 1 G-class.

4th (Dover), 2 A-class, 6 C-class, 1 F-class, 2 V-class.

5th (Sheerness), 6 C-class.

6th (Tyne), 8 C-class.

7th (Leith), 8 C-class.

8th (Harwich), 2 destroyers, 4 D-class, 9 E-class, 5 E-class (detached), 2 H-class, 4 H-class (at Yarmouth).

9th (Ardrossan), 1 destroyer, 1 A-class, 2 B-class.

10th (Humber), 3 C-class, 2 W-class.

11th (Blyth), 1 destroyer, 2 D-class, 2 E-class.

1st (Leith), 4 B, C-classes.

2nd (Tyne), 1 destroyer, 8 C-class.

3rd (Humber), 6 D-class.

4th (Medway), 6 C-class.

5th (Dover), 8 C-class.

6th (Portsmouth), 2 C-class, 1 S-class.

8th (Yarmouth), 2 F-class, 4 V-class, 5 H-class.

9th (Harwich), 3 destroyers, 18 E-class.

10th (Tees), 2 destroyers, 3 E-class, 7 G-class.

11th (Blyth), 2 destroyers, 6 G-class, 6 J-class.

12th (Grand Fleet), Fearless, 1 K-class, 3, K-class(later).

 

1st (Rosyth), 1 B-class.

2nd (Tyne), 1 destroyer, 4 C-class.

3rd (Humber), 4 C-class.

5th (Dover), 5 C-class.

6th (Portsmouth), N.1, 3 C-class, 2 D-class, 3 F-class.

8th (Yarmouth), 4 H-class, 4 V-class.

9th (Harwich), 3 destroyers, 8 C-class, 17 E-class.

10th (Tees), 2 destroyers, 3 E-class, 8 G-class.

11th (Grand Fleet), 2 destroyers, 5 G-class, 7 J-class, .

12th (Grand Fleet), 7 K-class.

13th (Grand Fleet), Ithuriel, 6 K-class.

 

3rd (Humber), 3 C-class.

6th (Portsmouth), 8 C-class, 3 D-class, 1 G-class, N.1.

8th (Yarmouth), 2 V-class, 4 H-class.

9th (Harwich), 3 destroyers, 3, C-class, 11 E-class, 4, L-class.

10th (Tees), 2, destroyers, 6, E-class, 3, G-class, 3 L-class.

11th (Blyth), 2 destroyers, 8 G-class, 5 J-class.

12th, Grand Fleet, Fearless, 7 K-class.

13th, Grand Fleet, Ithuriel, 7 K-class.

14th (Blyth), 1 destroyer, 7 H-class, 1 L-class, 1 R-class.

Falmouth, 7 L-class.

Training (Forth/Clyde), 1 B-class, 4 C-class.

Training (Campbeltown), 3 F-class, 2 V-class.

Killybegs, 2 E-class, 4 R-class.

Berehaven, 7, US Boats.

 


GUARD-SHIPS, FITTING OUT IN UK, REFITTING, PAID-OFF ETC

Fitting-out in the UK.

Battleship, Queen Elizabeth.

Cruisers, Arethusa, Aurora, Cordelia, Donegal, Hermes, Kent, Sirius, Terrible.

4 a/c carriers, 5 AMCs, .

 

Guardships, refits etc.

Battleships, Queen Elizabeth, Hannibal, Illustrious, Jupiter, Magnificent, Majestic, Victorious.

Cruisers, Brilliant, Cordelia, Diadem, Hermione, Sirius, Wallaroo.

 

Ships Paid-Off, Refits etc.

Battleships, Illustrious, Redoubtable, Victorious.

Cruisers, Active, Amphitrite, Andromache, Apollo, Argonaut, Ariadne, Berwick, Bristol, Crescent, Diadem, Drake, Dublin, Eclipse, Hermione, Intrepid, Lancaster, Naiad, Sutlej, Thetis, Wallaroo, .

 

Ships Paid-Off, Refits etc
Battleships, Albemarle, Canopus, Jupiter, London, Magnificent, Prince George, Redoubtable, Venerable
.

Cruisers, Amphitrite, Apollo, Argonaut, Ariadne, Bacchante, Birmingham, Blanche, Cumberland, Eclipse, Essex, Sappho, Suffolk, Terrible, Wallaroo.

 

Ships Paid-Off, Refits etc.

Battleships, Albemarle, Canopus, Duncan, Exmouth, Hibernia, Implacable, Jupiter, London, Prince George, Prince of Wales, Redoubtable, Swiftsure, Venerable, Vengeance.

Cruisers, Argonaut, Diadem, Eclipse, Essex, Sappho, Terrible.

 

Ships Paid-Off, Refits etc.

Battleships, Albemarle, Albion, Africa, Canopus, Commonwealth, Dominion, Duncan, Exmouth, Hibernia, Hindustan, Illustrious, Jupiter, Prince of Wales, Redoubtable, Swiftsure, Vengeance.

Cruisers, Amethyst, Argonaut, Diadem, Eclipse, Essex, Sappho, Terrible, Wallaroo.

8 monitors.

 


August 1914

 


January 1915

 


January 1916

 


January 1917

 


January 1918

 


November 1918

 


MEDITERRANEAN

2nd BCS, Inflexible, Indefatigable, Indomitable.

1st CS, Defence, Black Prince, Duke of Edinburgh, Warrior.

Cruisers, Chatham, Dublin, Gloucester, Weymouth.

16 G-class DDs, 1 TGB, 1 AMC.

 

Battlecruiser Indefatigable, cruisers Dublin, Pelorus, Philomel, 9 destroyers, 11 TBs, 5 submarines.

 

 

 

 

 

 

Battleships, Hibernia, Agamemnon, Albion, Canopus, Cornwallis, Exmouth, Glory, Lord Nelson, Prince George, Prince of Wales, Russell, Swiftsure, Zealandia.

Cruisers, Bacchante, Chatham, Doris, Edgar, Endymion, Euryalus, Foresight, Forward, Grafton, Pelorus, Sentinel, Skirmisher, Talbot, Theseus.

Trooping, Magnificent, Mars, Terrible.

Destroyers, 3, L-class, 4, H-class, 13 G-class, 9 old DDs..

19 TBs, 11 submarines, 2 A/C carriers, 19 monitors, 2 minelayers, 13 ABSs.

 

Attached Italian Fleet
Battleships, Queen, London, Duncan, Venerable
.

Cruisers, Dartmouth, Liverpool, Sapphire, Topaze, Weymouth.

5 B-class submarines.

 

Egyptian Waters.

Battleships Hannibal (D/S), Implacable, cruisers Jupiter, Fox, Minerva, Proserpine, Venus, 2 A/C carriers, 2 monitors, 6 sloops, 4 RIM Ships.

 

Battleships, Africa, Agamemnon, Cornwallis, Exmouth, Implacable, Lord Nelson.

Cruisers, Andromache (H/S), Dartmouth, Doris, Edgar, Endymion, Foresight, Forward, Grafton, Lowestoft, Newcastle, Pelorus, Sentinel, Skirmisher, Theseus.

Destroyers, 16 G-class, 8 H-class, 10 old DDs.

18 TBs, 5 B-class submarines, 8 E-class submarines, 13 monitors, 2, A/C carriers, 3, minelayers, 26 sloops, 10 ABSs, .

 

Attached Italian Fleet.

Battleships, Queen, Britannia, Duncan, Prince of Wales.

Cruisers, Bristol, Gloucester, Liverpool, Topaze.

4 destroyers, 3 H-class submarines, 1 monitor.

 

Egypt & East Indies.

Battleships Hannibal (D/S), Vengeance, cruisers Euryalus, Fox, Juno, Minerva, Philomel, Proserpine, Pyramus, Sapphire, 4 monitors, 3 A/C carriers, 16 sloops, 6 RIM Ships.

 

Battleships, Lord Nelson, Agamemnon.

Cruisers, Edgar, Endymion, Europa (D/S), Foresight, Forward, Latona (D/S), Lowestoft, Pelorus, Sentinel, Skirmisher, Theseus.

Destroyers, 9 old DDs, 5 G-class, 15 H-class, 5, I-class, 2 M-class, 6, Australian, 14 Japanese..

6 E-class submarines, 2 A/C carriers, 12 monitors, 30 sloops, 18 TBs, 2 minelayers, 13 ABSs.

 

Adriatic Force.

Battleship, Queen.

8th LCS, Bristol, Dartmouth, Gloucester, Liverpool, Weymouth.

2 monitors, 3 H-class submarines, 4 patrol boats (ex-B-class submarines).

 

Egypt & Red Sea.

Cruisers Grafton, Fox, Pyramus, Topaze, 2 A/C carriers, 2 monitors, 14 sloops.

 

 

 

 

 

 

 

 

Battleships, Lord Nelson, Agamemnon, Superb, Temeraire.

Cruisers, Active (in UK), Adventure, Canterbury, Diamond, Edgar (in UK), Endymion, Foresight, Forward, Grafton, Liverpool, Sentinel, Skirmisher, Theseus.

Destroyers, 8 old DDs, 15 H-class, 15 I-class, 2 M-class, 5, S-class, 6, Australian
14 Japanese
.

A/C carriers, Ark Royal, Empress, Engadine, Manxman, Riviera, Vindex.

Submarines, 6 E-class, 3 H-class, J.1, M.1, .

9th Sloop Flotilla, 5 sloops.

11th Sloop Flotilla, 17 sloops.

12th Sloop Flotilla, 9 sloops, 13 monitors, 12 TBs, 1 minelayer, 5 Hunt M/S, 12 ABSs.

 

Adriatic Force.

Battleship, Queen.

8th LCS, Lowestoft, Dartmouth, Glasgow, Gloucester, Weymouth.

Submarines, 1 C-class, 4 E-class, 2 H-class.

10th Sloop Flotilla, 6 sloops.

Miscellaneous, 4 TBs, 2 ABSs.

 

Egypt & Red Sea.

Cruisers Fox, Proserpine, Sapphire, Topaze, 3 old sloops.

13th Sloop Flotilla (Egypt), 11 sloops.

 


ARCTIC/NORTH RUSSIA

 

 

White Sea.

Cruiser Iphigenia.

White Sea.

Cruisers Vindictive, Intrepid (at Chatham), Iphigenia (at Chatham), battleship Glory (D/S).

 

White Sea.

Battleship Glory (D/S), cruisers Intrepid (Chatham), Iphigenia (Lerwick), Vindictive (Liverpool), 2 ABSs.

 

White Sea.

Battleship Glory (D/S), 2 monitors, Attentive, Glory IV.

 


NORTH AMERICA & WEST INDIES STATION

West Atlantic.

4th CS, Suffolk, Berwick, Bristol, Essex, Lancaster, Niobe, battleship Glory (from 8th BS), 1 AMC.

 

North America & West Indies.

Battleships Glory, cruisers Berwick, Dartmouth, Essex, Lancaster, Melbourne, Niobe, Suffolk, Sydney, 2 AMCs, .

 

North America & West Indies.

Cruisers Leviathan, Carnarvon, Cumberland, Isis, Melbourne, Sydney, Suffolk, battleship Caesar, 2 AMCs, .

 

North America & West Indies.

Cruisers Leviathan, Antrim, Berwick, Carnarvon, Devonshire, Drake, Isis, Roxburgh, 2 AMCs, battleship Caesar.

 

Atlantic Convoys.

9th CS, Bacchante, battleships Africa, Britannia, 24 AMCs, 8 escort ships(incl Bayano, Carrigan Head, Coronado, Knight Templar)

 

North America & West Indies.

Cruisers Leviathan, Achilles, Antrim, Berwick, Carnarvon, Cochrane, Cornwall, Cumberland, Devonshire, Donegal, Duke of Edinburgh, Highflyer, Isis, King Alfred, Roxburgh, battleship Caesar.

1 AMC, 1 Sloop, 2 submarines.

 

Atlantic Convoys.

30 AMCs, 9 escort ships(incl Bayano, Carrigan Head, Coronado, Knight Templar, Lepanto, Naneric).

 

North America & West Indies.

Cruisers Antrim, Berwick, Carnarvon, Cornwall, Cumberland, King Alfred, Roxburgh, 1 AMC.

Cruisers Devonshire, Donegal, Duke of Edinburgh, Highflyer, Isis, Leviathan, 1 sloop.

 


CENTRAL & SOUTH ATLANTIC

South Atlantic.

Cruiser Glasgow.

 

Cape Verde.

Battleship Vengeance, cruiser Highflyer, 2 AMCs.

 

Off West Africa.

9th CS, Argonaut, Amphitrite, Vindictive, Europa (at Portsmouth), Prince George (at Lisbon), 3 AMCs.

 

SE coast of South America.

Battleship Canopus, cruisers Bristol, Carnarvon, Cornwall, Glasgow, Kent, 5 AMCs


Off West Africa.

Cruiser Highflyer, 1, AMC.

9th CS, King Alfred, Essex, 2, AMCs.

 


.


.


.


.


.


Off West Africa see West Africa following.

 

SE Coast of S America.

Cruisers Amethyst, Glasgow, 3 AMCs.

 

 

 


SE Coast of South America.

Cruisers Newcastle, Amethyst, Glasgow, 2 AMCs







SE Coast of S America.

Cruisers Newcastle, Bristol.

 


CAPE & WEST AFRICA STATIONS

Cape & West Africa.

Cruisers Hyacinth, Astraea, Pegasus (detached), 1 gunboat.

 

Cape & West Africa.

Battleships Albion, Goliath, cruisers Astraea, Defence, Hyacinth, Minotaur, 2 TBs, 2 AMCs, cruiser Challenger, 1 gunboat.

 

West Africa.

Cruisers Astraea, Sirius, 2, sloops.

 

Cape.

Cruiser Hyacinth, battleship Vengeance, 2 AMCs, 2 TBs.

West Africa.

Cruisers Astraea, Sirius.

9th CS, King Alfred, Donegal, Sutlej, 2 AMCs, battleship Swiftsure, cruiser Highflyer.

 

Cape.

Cruisers Kent, Hyacinth, 2 TBs.

 

West Africa.

Cruisers Astraea, Sirius, 1 gunboat.

 

Cape.

Cruisers Hyacinth, Kent, 2 TBs, 1 AMC.

 

West Africa.

Cruiser Astraea, 1 gunboat.

9th CS, Bacchante.

 

Cape.

Cruisers Hyacinth, Minerva, Talbot, 1 sloop, 2 TBs.

 


EAST INDIES STATION

East Indies.

Battleship Swiftsure, cruisers Dartmouth, Fox, 3 sloops, 5 RIM ships.

 

East Indies & Egypt.

Battleships Swiftsure, Ocean, cruisers Doris, Minerva, Proserpine, Pyramus, 7 old DDs, 6 TBs, 3 sloops, 3 AMCs, 6 RIM ships.

 

Persian Gulf.

Cruisers Juno, Philomel, Pyramus, 5 sloops, 2 RIM ships .

 

East Africa.

Cruisers Challenger, Pioneer, 1 AMC, monitors Mersey, Severn.

 

see Egypt & East Indies above.

 

East Africa.

Cruisers Challenger, Talbot, 4 AMCs, monitors Mersey, Severn, 2 sloops, 1 gunboat.

 

 

East Indies.

Cruisers Diana, Doris, Juno, Proserpine, Sapphire, Venus, 4 RIM Ships .

 

East Africa.

Cruisers Challenger, Minerva, Talbot, 2 monitors, 2 sloops.

 

 

East Indies.

Cruisers Euryalus (paid off), Diana, Doris, Juno, Venus, 4 RIM Ships, 4 gunboats.

 

East Africa.

Cruiser Challenger, 1 gunboat.

 

 

 


CHINA STATION

Cruisers Minotaur, Hampshire, Yarmouth, battleship Triumph, 8 old DDs, 4 TBs, 3 old submarines, 6 sloops, 4 AMCs (fitting out).

Battleship Triumph, 3 old DDs, 4 TBs, 3 submarines, 1 AMC.

 

 

Cruisers Cornwall, Diana, Encounter, Psyche, 3 old DDs, 4 TBs, 3 C-class submarines, 2 sloops, 1 AMC.

Cruisers Cornwall, Diana, Psyche, Venus, 3 old DDs, 4 TBs, 3 C-class submarines, 2 sloops.

 

Cruisers Suffolk, Euryalus (paid off), 3 old DDs, 4 TBs, 3 C-class submarines.

Cruisers Suffolk, Kent, 3 old DDs, 4 TBs, 3 old submarines, 2 sloops.

 

 


AUSTRALIA

Battlecruiser Australia, cruisers Encounter, Melbourne, Sydney, Pioneer, 3 destroyers, 2 E-class submarines.

 

Cruisers Encounter, Pioneer, 3 destroyers, 1 submarine, 2 sloops.

 

 

3 destroyers, 1 sloop.

 

Cruisers Brisbane, Encounter, Pioneer, 6 destroyers, 1 sloop.

 

 

Cruisers Brisbane, Encounter, Philomel, Pioneer (paid off), Psyche, 1 Sloop.

 

Cruisers Brisbane, Encounter, Philomel, Pioneer (paid off), Psyche (paid off), 2 sloops.

 


NEW ZEALAND

Cruisers Psyche, Philomel, Pyramus, 1 sloop.

 

 

 

 

 

 

 
PACIFIC

Cruisers Newcastle, Rainbow, 2 sloops.

 

Battlecruiser Australia, cruisers Newcastle, Psyche, Rainbow, 1 sloop.

 

Cruisers Kent, Newcastle, Rainbow (D/S), 1 AMC


 

Cruiser Lancaster, 3 AMCs.

 

Cruiser Lancaster, 3 AMCs.

 

Cruiser Lancaster, 1 AMC.

 

 

 


 
 

 3. NUMBERS IN THE AUXILIARY PATROL


TOTAL NUMBERS OF VESSEL TYPES AVAILABLE TO THE AUXILIARY PATROL

  

January 1st, each year.

1915.

1916.

1917.

1918.

1919.

Yachts.

43.

83.

78.

61.

67.

Trawlers.

549.

858.

967.

1196.

1314.

Whalers.

 -

25.

25.

29.

28.

Drifters.

88.

926.

1156.

1134.

1308.

Boom defence.

 -

255.

306.

257.

330.

Minesweepers.

13.

216.

225.

108.

163.

Motor boats.

132.

174.

18.

10.

18.

Motor Launches.

 -

46.

513.

476.

521.

Tugs.

9.

 -

 -

 -

 -

Patrol paddlers.

 -

 -

10.

10.

10.

Gunboats.

 -

 -

 -

 -

15.

Miscellaneous.

 -

 -

 -

 -

4.

TOTAL.

834.

2583.

3298.

3281.

3778.

 

Notes:

1. Minesweepers included trawlers and hired paddle steamers

2. Most boom defence vessels were drifters.

3. Large numbers of civilian motor boats were used in the first years of the war until the arrival of the US-built motor Launches.

4. The tugs served with the Downs Boarding Flotilla.

5. The types of gunboats are not known.

6. The actual numbers of vessels taken up for service in the Auxiliary Patrol was probably higher than the figures here - vessels unsuitable, being converted etc. not being included.

7. The numbers add up to slightly different grand totals than the originals.

 


NUMBERS OF AVAILABLE VESSEL TYPES IN AUXILIARY PATROL AREAS



click here for lists of Auxiliary Patrol Vessels by Name and Characteristics


 

January 1st,each year

1915.

1916.

1917.

1918.

1919.


Area 1 STORNOWAY - HMS IOLAIRE


Yachts.

5.

5.

5.

5.

2.

Trawlers.

20.

36.

36.

44.

13.

Whalers.

 -

4.

4.

4.

 .

Drifters.

 -

15.

17.

31.

31.

Motor Launches.

 -

 -

12.

6.

5.

Motor boats.

5.

9.

 -

-

- .

Boom defence.

 -

6.

5.

6.

6.

Minesweepers.

 -

 -

 -

3.

- .

Totals.

30.

75.

79.

99.

57.


Area II SHETLAND ISLANDS - HMS BRILLIANT.

(1917 - Combined with Area III)


Yachts.

3.

3.

3.

6.

4.

Trawlers.

18.

18.

18.

115.

82.

Whalers.

- .

2.

2.

7.

3.

Drifters.

 -

42.

21.

190.

181.

Motor Launches.

 -

 -

- .

15.

- .

Motor boats.

9.

3.

 -

- .

- .

Boom defence.

 -

20.

17.

89.

141.

Minesweepers.

 -

2.

2.

8.

 -

Gunboats.

 -

 -

- .

- .

9.

Totals.

30.

90.

63.

430.

420.


Area III ORKNEY ISLANDS - HMS ZARIA.

(1917 - Combined with Area II)


Yachts.

7.

7.

6.

 -

 -

Trawlers.

73.